Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Niemcy panikują przez polską kiełbasę

Obrazek

Nic dziwnego, że Niemcy przygotowują się na nadejście ASF. Choroba cały czas przemieszcza się na zachód. Jednak poza zwykłą ostrożnością wśród hodowców pojawiła się panika… przez polską, surową kiełbasę.

Aneta Lewandowska20 lutego 2018, 13:39
Polski sektor wieprzowiny ponosi ogromne straty od kiedy wykryto pierwsze ognisko ASF w 2014 r. Chociaż choroba nie dotarła jeszcze do zagłębia produkcji świń, to może się tam pojawić lada dzień. To, że zarażone dziki prą na zachód także nie ulega wątpliwości. Z tego powodu niemieccy hodowcy zaczynają poważnie się niepokoić – dla Niemiec ASF oznacza miliardowe straty.

Widmo choroby stało się powodem do paniki i protestów konsumentów i hodowców, kiedy sieć sklepów Lidl w swoich sklepach wystawiła w ofercie specjały z Europy Wschodniej. Okazuje się, że oprócz tradycyjnej kiełbasy śląskiej na półkach pojawiła się też surowa Kuljanka, marka specjalnie produkowana dla sieci Lidl. Hodowcy nie chcą u siebie surowej kiełbasy z Polski, bo obawiają się, że razem z nią na terenie Niemiec pojawi się ASF.

Niemieccy rolnicy podnieśli alarm na internetowym forum po tym, jak ulotki zostały udostępnione konsumentom.

Lidl uspokaja


Na pytania top agrar co do jakości produktu odpowiedziała rzeczniczka prasowa Lidla, Melanie Pöter. Dała jasno do zrozumienia, że zarzuty hodowców są bezpodstawne.
– Surowiec do produkcji kiełbas marki “Kuljanka”, obecnie sprzedawanych w naszej kampanii “Specjalności ze Wschodniej Europy”, pochodzi z krajów Środkowej i Wschodniej Europy dotkniętych ASF, ale pozyskujemy surowiec tylko z terenów wolnych od choroby, gdzie nie ma restrykcji ze strony Komisji Europejskiej. Co więcej, nasze produkty zawsze są ściśle badane pod względem jakości surowego mięsa, z którego są wytwarzane – odpowiedziała rzeczniczka.

Według Pöter, sieć sklepów Lidl jest w stałym kontakcie ze swoimi dostawcami i lekarzami weterynarii, którzy cały czas starają się robić wszystko, by choroba nie dosięgnęła stad.
– Dzięki temu nasi dostawcy są świadomi zagrożenia i ryzyka wynikającego z ASF i podejmują konieczne środki, by zapobiec epidemii – mówi rzeczniczka –  Zasadniczo chcielibyśmy podkreślić, że surowe produkty przygotowywane z mięsa z Europy Wschodniej są sprzedawane na całym rynku.

Reakcja niemieckich hodowców jest zdecydowanie przesadzona. Mięso ze stref ASF jest dokładnie badane. Każda sztuka jest sprawdzana na obecność wirusa. Racjonalne podejście do tematu i ostrożność jest wskazana. Niestety, takie medialne burze mogą tylko pogorszyć sytuację polskich producentów.

al na podst. top agrar
fot. Event Registry


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)