Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Niemcy szkolą psy do poszukiwań martwych dzików

Obrazek

Specjalnie wyszkolone psy mają pomóc w Kraju Saary, w zachodnich Niemczech w walce z afrykańskim pomorem świń. Pierwsze sześć psów szukających zwłok są już przeszkolone.  

Dorota Kolasińska11 grudnia 2019, 09:27
Władze Saary od dwóch lat przygotowują się do możliwego wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASP) przy pomocy różnych środków. Ważnym aspektem walki z chorobą, jak wiadomo, jest jak najszybsze wykrycie i usunięcie martwych dzików.  

W Kraju Saary przeszkolono psy poszukiwawcze, które są w stanie szybko znaleźć padłe dziki w okolicy. Ministerstwo Środowiska i Ochrony Konsumentów, jako najwyższy organ łowiecki, we współpracy ze Stowarzyszeniem Myśliwych z Kraju Saary (VJS) i prywatną szkołą dla psów opracowało program szkoleniowy i przepisy dla nowego obszaru odpowiedzialności. 

Grupa robocza otrzymała wsparcie od szefa drużyny psów policji federalnej w Koblencji. Pierwsze sześć psów ukończyło kurs i zdało egzamin. W przyszłości mogą być używane jako psy do poszukiwania zwłok dzików w lasach. 

– Dzięki temu ogromnemu zaangażowaniu Saara, jako pierwszy kraj związkowy, ma obecnie psy do poszukiwania tusz, w przypadku nagłego wybuchu choroby – mówi Minister Reinhold Jost, który jest zadowolony z sukcesu szkolenia. Rząd planuje przeszkolić w przyszłości więcej psów.

oprac. dkol na podst. topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)