Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Nowe rozporządzenie w sprawie ASF. Ponad 70 tys. świń w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym

Obrazek

Jest rozporządzenie wyznaczające obszary: zagrożony i zapowietrzony afrykańskim pomorem swiń w związku z ogniskami w Golejewie (pow. rawicki, woj. wielkopolskie) oraz Niezgodzie (pow. trzebnicki, woj. dolnośląskie).

Dominika Mulak6 października 2021, 13:57
W związku z wyznaczeniem ognisk ASF w Golejewie (gm. Pakosław, pow. rawicki, woj. wielkopolskie) i Niezgodzie (gm. Żmigród, pow. trzebnicki, woj. dolnośląskie) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał rozporządzenie wyznaczające na terenie powiatu rawickiego obszaru zapowietrzonego oraz zagrożonego afrykańskim pomorem świń.

Zgodnie z dokumentem, za obszar zapowietrzony afrykańskim pomorem świń uznaje się teren obejmujący w gminie Pakosław miejscowości: Chojno, Golejewko, Golejewo, Niedźwiadki, Ostrobudki, Pakosław, Podborowo, Sworowo.

Z kolei za obszar zagrożony ASF uznaje się teren obejmujący:
  • w gminie Jutrosin miejscowości: Domaradzice, Dubin, Grąbkowo od nr 1 do nr 72, Ostoje, Sielec Nowy, Szkaradowo, Śląskowo;
  • w gminie Miejska Górka miejscowości: Dąbrowa, Dłoń, Jagodnia, Karolinki, Konary, Niemarzyn, Miejska Górka, Oczkowice, Piaski, Roszkówko, Rozstępniewo, Rzyczkowo, Sobiałkowo, Topólka, Woszczkowo, Zalesie;
  • w gminie Pakosław miejscowości: Białykał, Dębionka, Góreczki Wielkie, Kubeczki, Osiek, Pomocno, Sowy, Zaorle;
  • w gminie Rawicz w miejscowości: Dębno Polskie, Łąkta, Rawicz-Sarnowa, Sarnówka, Sikorzyn, Słupia Kapitulna, Stwolno, Szymanowo, Ugoda, Wydawy, Zawady, Zielona Wieś.
Wolna od ASF pozostaje gmina Bojanowo.

Hodowcy są przerażeni

W miejscowości Golejewo (woj. wielkopolskie) pod koniec ubiegłego tygodnia stwierdzono pomór w małym stadzie 38 świń. Ale przecież powiat rawicki to bardzo duże zagłębie trzody chlewnej – pogłowie wynosi tu ok. 150 tys. sztuk.  I choć to nie pierwsze ognisko ASF na tym terenie, hodowcy są wyjątkowo przerażeni, bo tracą nadzieję na wygraną z ASF. 

- Rolnicy są załamani. Widzimy, że nic nie jest w stanie zatrzymać ASF. Mieliśmy w tym roku dwa ogniska w powiecie i mieliśmy nadzieje, że na tym się skończy. Ale się nie udało. Dramat dopiero się rozkręca – mówi w rozmowie z nami Michał Pawliczuk, Kierownik Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu.

Jak poinformował Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, pomór w gospodarstwie położonym w Golejewie w gminie Pakosław (pow. rawicki, woj. wielkopolskie) najprawdopodobniej został zawleczony wraz ze słomą. 

- W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska mamy 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń. W strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - jest 525 gospodarstw i ponad 70 tys. świń - zaznaczył pracownik Inspekcji.

Źródło: www.rawicz24.pl, www.bip.piwrawicz.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)