Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Każda świnia musi mieć świadectwo!

Obrazek

Weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie zaopatrywania wszystkich transportów świń w świadectwa zdrowia. Taki obowiązek od dzisiaj dotyczy całego kraju.

4 listopada 2016, 10:07

Rozporządzenie precyzuje, że świadectwa zdrowia muszą być wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń, które będzie przeprowadzone na 24 godziny przed przemieszczeniem zwierząt.

Ministerstwo rolnictwa wprowadziło nowe prawo z powodu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwach podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim. Jego celem jest zwiększenie kontroli przesyłek świń przez Inspekcję Weterynaryjną na obszarze całego kraju.

Rząd chce w ten sposób wyeliminować:

  • przemieszczanie świń niespełniających odpowiednich wymagań,
  • ukrócić nielegalny handel świniami.

„W efekcie środek taki ma na celu zapobieganie występowaniu choroby na kolejnych obszarach kraju, tworzeniu idących za tym barier epizootycznych wprowadzających restrykcję oraz zmniejszenie strat ekonomicznych w hodowli świń w kraju i powiązanego z tym przemysłu mięsnego” – napisało ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu rozporządzenia.

Opłaty za wystawienia świadectw będzie ponosić rolnik.

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że na terenie całego kraju już obowiązują świadectwa zdrowia dla przesyłek świń, które wprowadzone przy okazji walki z chorobą Aujeszkiego.

Dotyczy to świń:

  • wprowadzanych do stad, punktów kopulacyjnych i punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy,
  • przeznaczonych do uboju ze stad podejrzanych o zakażenie i zawieszonych.


Nowe rozporządzenie pozwoli więc na zwiększenie kontroli przemieszczanych zwierząt.
Ministerstwo rolnictwa nie przewidziało wzrostu wydatków państwa w związku z wejściem nowych przepisów w życie.    wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)