StoryEditor

Odstrzał dzików - nie tylko polski problem

Zintensyfikowany odstrzał dzików zalecany jest we wszystkich krajach zagrożonych ASF. Jakie faktycznie przynosi skutki w Polsce i Niemczech?
28.07.2020., 15:07h
Niemcy kontynuują prewencyjne działania, by nie dopuścić do wprowadzenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na teren swojego kraju. Jednym z podstawowych narzędzi zapobiegawczych jest odstrzał dzików, który obecnie jest intensywnie prowadzony za naszą zachodnią granicą.

Władze landu Szlezwik-Holsztyn właśnie poinformowały o przedłużeniu o kolejne dwa lata umowy o zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń u dzików zapoczątkowanej w 2018 r. Jak ogłosił departament rolnictwa w Kilonii, dostępny roczny budżet na to działania wynosi 200 000 euro. Z tej puli łowczy otrzymują m.in. rekompensatę finansową za dodatkowy wysiłek związany z poszukiwaniem martwych dzików. W przypadku znalezienia truchła dzika, pobrania próbki w kierunku ASF i odpowiedniej utylizacji zwłok, myśliwi otrzymują 50 euro/szt.. Utylizacja jest bezpłatna. Ponadto myśliwi mogą w dalszym ciągu bezpłatnie dostarczać martwe i upolowane dziki do specjalnie do tego celu przygotowanych kontenerów. Ponadto myśliwi są zwolnieni z opłat za badanie tusz dzików odstrzelonych w Szlezwiku-Holsztynie w kierunku włośni.
W sezonie łowiecki 2018/2019 w landzie tym odstrzelono 16 276 d...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 00:33