Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Opanowaliśmy ASF! Twierdzi rząd Chin

Obrazek

Najpierw koronawirus, teraz ASF – chińskie władze twierdzą, że zahamowały jedną i drugą pandemią. Zdaniem USDA, to kłamstwo.

Paulina Janusz-Twardowska12 maja 2020, 10:20

Jak podają władze Chińskiej Republiki Ludowej, udało się zahamować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń w chlewniach. Według oficjalnych danych od listopada zeszłego roku w Kraju Środka nie odnotowano żadnego ogniska choroby, która w zeszłym roku doprowadziła do likwidacji 120 mln świń.

Zdaniem amerykańskiego departamentu rolnictwa USDA, te informacje są fałszywe, a ASF dalej szaleje w Chinach.

– Niektóre gospodarstwa niechętnie zgłaszają epidemie z obawy przed stratami ekonomicznymi – czytamy w raporcie USDA – Inni rolnicy informują, że aktywnie uniemożliwiono im zgłaszanie przypadków ASP.

 

Kilku lekarzy weterynarii z którymi przeprowadzono wywiad dla Wall Street Journal, stwierdziło, że zdiagnozowali ASF w kilku chińskich chlewniach od listopada 2019 r. Mimo to rząd informuje, że nie ma nowych przypadków ASP.

 

Podczas gdy rolnicy walczą z pomorem, chińskie władze tworzą zachęty finansowe do odbudowy nowych stad trzody chlewnej. Rośnie zapotrzebowanie na materiał hodowlany z zagranicy. Jak podaje tamtejszy urząd statystyczny, w pierwszym kwartale 2020 chińskie pogłowie świń wzrosło o 3%, tj. 10 mln szt. Wzrost ten nie jest jednak spowodowany prężną odnową hodowli, a ograniczeniem ubojów ze względu na zamknięcie części rzeźni z powodu koronawirusa oraz brak likwidacji zwierząt w ogniskach choroby.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)