Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Pełna refundacja kosztów bioasekuracji w sejmowej zamrażarce

Obrazek

Ustawa gwarantująca zwrot kosztów poniesionych przez rolników na wprowadzanie zasad bioasekuracji nie będzie na razie procedowane przez Sejm. Ministerstwo rolnictwa chciało jej odrzucenia, ale sejmowa komisji rolnictwa zdecydowała, że poczeka na oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie.

wk5 września 2018, 13:09
Celem ustawy autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zagwarantowanie rolnikom pełnego zwrotu wszystkich kosztów jakie ponoszą w związku z wprowadzeniem w całym kraju obowiązkowych zasad bioasekuracji. Zdaniem ludowców afrykański pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu wiec takie pieniądze rolnikom się należy.

– Stare powiedzenie lekarskie, także lekarsko-weterynaryjne, mówi, że lepiej zapobiegać niż zwalczać. Dlatego przygotowaliśmy projekt  który ma za zadanie sfinansować ogrodzenie gospodarstw, które chcą kontynuować hodowle świń oraz zwrot kosztów dezynfekcji i zabezpieczenia gospodarstw. Jeżeli nie będzie gwarancji zwrotu tych kosztów to hodowla trzody chlewnej w kraju będzie zagrożona – uzasadniał projekt ustawy poseł PSL Marek Sawicki.

Projektodawca przewidział dla rolników zwrot kosztów m.in.:
  • budowy ogrodzenia – 120 zł za metr bieżący,
  • wyposażenie gospodarstwa w bramę i furtkę – 3678 zł.
  • zakup średnio 4 mat dezynfekcyjnych dla jednego gospodarstwa - 6000 zł/miesiąc
  • zakup 360 l środka dezynfekującego o wartości

Rząd na nie

Ale rząd zgodnie z zapowiedziami nie chciał się zgodzić na takie rozwiązanie. Zdaniem resortu rolnictwa koszty związane z przestrzeganiem zasad bioasekuracji są nierozerwalnie związane prowadzeniem przez rolników ich działalności. A poza tym już teraz rząd gwarantuje zwrot części kosztów walki z ASF. 

– Biorąc powyższe negatywnie opiniujemy poselski projekt ustawy – podsumował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 

Dyskusja

Ale takie postawienie sprawy nie spodobało się zarówno opozycji jak i części przedstawicieli organizacji rolniczych.

- Nie rozumiem dlaczego rząd od razu eliminuje projekt, który jest uzupełnieniem obecnych przepisów – dziwił się poseł PO Zbigniew Ajchler.

– Ostrzegaliśmy, że w momencie wprowadzenia pełnej bioasekuracji 90 tys. gospodarstw trzodziarskich będzie zlikwidowana. A wy dalej chcecie zwalczać ASF kosztem rolników – powiedział Krzysztof Tołwiński prezes Federacji Gospodarstw Rodzinnych, który jednocześnie przypomniał, że średnie koszty wprowadzenia bioasekuracji w gospodarstwie to ok. 33 tys. zł.

Ostatecznie sejmowa komisja zdecydowała, aby nie odrzucać na razie projektu ustawy, ale poczekać na dostarczenie oficjalnego stanowiska rządu.   wk

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)