Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Piąte ognisko ASF u świń: Nowe informacje

Obrazek

– Likwidacja stada, w którym 1 sierpnia stwierdzono kolejne ognisko ASF u świń, dobiega końca – informuje nas Henryk Grabowski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Gospodarstwo położone w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie na Podlasiu liczyło 566 świń.

3 sierpnia 2016, 12:09

 

W gospodarstwie, w którym wykryto 5. ognisko ASF, kończy się ubijanie świń – mówi Grabowski.

– Zanim rozpoczęliśmy likwidację stada, stan zwierząt w gospodarstwie zmniejszył się o 30 sztuk, które padły w wyniku choroby. Wczoraj ubito 459 świń, a dziś likwidowano pozostałe zwierzęta – podaje.

Całe stado zostanie zutylizowane w Zakładzie Struga S.A. w miejscowości Jezuicka Struga koło Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie). – Podlaskie Zakłady Utylizacyjne nie mają takich mocy przerobowych. Zadzwoniliśmy do tego Zakładu, który zgodził się i przygotował odpowiedni, szczelny samochód do transportu – informuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

– W promieniu 3 km, w okręgu zapowietrzonym, znajduje się ok. 2800 świń. Rozpoczęliśmy już kontrole tych gospodarstw – podaje Grabowski. Pobierane są od nich próbki krwi, które na bieżąco wysyłane są do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

– Przyczyny wybuchu 5. ogniska ASF u świń na razie nie są znane – mówi Wojewódzki Lekarz Weterynarii, który nie kryje zdziwienia, że ten przypadek wystąpił w tak dużej odległości (prawie 100 km – przyp. red.) od 4. ogniska ASF.

Przypomnijmy, że 4. ognisko ASF u świń w gospodarstwie liczącym 292 świnie wykryto ponad miesiąc temu (23.06) w gospodarstwie w gminie Hajnówka w woj. podlaskim.

O postępach działań służb weterynaryjnych będziemy informować na bieżąco.
dj

Fot. JanuszWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)