Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Piotrkowskie: zniesienie strefy czerwonej!

Obrazek

Producenci świń z czerwonej strefy ASF w powiecie piotrkowskim mogą odetchnąć z ulgą. Od jutra nastąpi zmiana kolorów stref i obostrzeń w tym regionie.

Anna Kurek22 października 2021, 10:25

 - Jest decyzja Komisji Europejskiej. Od jutra piotrkowska strefa czerwona zmieni się na niebieską – taką informację przekazał nam w tej chwili Konrad Dereń – powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim.

Przypomnijmy, że po tym jak 19 czerwca br. ASF pojawił się w gminie Grabica w czerwonej strefie decyzją Komisji Europejskiej znalazło się w sumie 937 aktywnych gospodarstw utrzymujących świnie. Stało w nich ponad 180 tys. zwierząt. Dziś, po ponad 4 miesiącach w czerwonej strefie, mogą odetchnąć z ulgą.

 

Z doktorem Dereniem rozmawialiśmy we wrześniu tego roku o problemach na jakie natrafili producenci świń z tamtych gospodarstw. Lekarz wyjaśniał wówczas, że poza badaniem próbek krwi powiatowy inspektorat weterynarii prowadził bierny monitoring sztuk padłych. Polega on na badaniu pierwszych dwóch padłych w danym tygodniu świń w gospodarstwie. Inspektorzy pobierają od tych zwierząt wycinki płuc, śledzionę i nerki.

- Dzięki takiemu postępowaniu po 3 miesiącach od pojawienia się wirusa na tym terenie możemy się starać o zniesienie strefy czerwonej i obowiązujących w niej obostrzeń – tłumaczył wówczas Dereń.

I tak się stało. Dzięki wspólnemu, ogromnemu wysiłkowi rolników, producentów świń, lekarzy weterynarii i inspekcji weterynaryjnej jutro strefy zostaną zniesione.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy