Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Płot w zawieszeniu: Minister Jurgiel samotnie broni inwestycji

24.05.2018

Drukuj

Płot w zawieszeniu: Minister Jurgiel samotnie broni inwestycji

Artykuł dostępny

We wczorajszym porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące budowy zapory na wschodniej granicy, która ma nas uchronić przed napływem dzików z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jednak rząd nie podjął decyzji ani na tak, ani na nie.
– Były głosy, które przemawiały za budową zapory przeciwko przedostawaniu się dzików zarażonych ASF, a były też głosy takie, że ważniejsze są inne działania. Na razie podjęliśmy decyzję, że w ciągu siedmiu dni zbierzemy zespół złożony z kilku ministrów, który to przedyskutuje i uwzględni pewne dodatkowe analizy – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na ostateczną decyzję trzeba więc będzie poczekać jeszcze 2-3 tygodnie.

Samotny minister


W walce o płot Krzysztof Jurgiel wydaje się być jednak coraz bardziej osamotniony. Resort rolnictwa twierdzi, że taka inwestycja jest konieczna, gdyż intensywny odstrzał dzików na wschodzie kraju wpływa na zwiększenie się przemieszczania dzików poszukujących pożywienia na stronę polską. Dlatego konieczne jest ich zatrzymanie poprzez budowę wartego 235 mln zł płotu. 

r e k l a m aAle zdaniem wielu organizacji rolniczych to pieniądze wyrzucone w błoto. Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej zwraca uwagę, że skuteczność budowy zapory, gdy wirus rozprzestrzenia się już po drugiej stronie Wisły, jest znikoma. Ponieważ Bruksela już dwukrotnie odmówiła finansowania tej inwestycji będzie ona sfinansowane w całości z budżetu krajowego. Tymczasem pieniądze te powinny iść na wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej oraz na wdrożenie zasad bioasekuracji w regionach o największym zagęszczeniu produkcji trzody chlewnej. 

Przeciwko budowie płotu wypowiedział się również ostatnio publicznie Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Jego zdaniem taka budowa miałby sens 2-3 lata temu, a nie teraz, gdy wirus jest w centralnej Polsce.     
wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła: Popyt na żeńską połowę

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii