Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Podejrzenia się potwierdziły - dzik z ASF 70 km od wyznaczonej strefy

Obrazek

Niemieckie laboratorium referencyjne ds. afrykańskiego pomoru świń potwierdziło podejrzenie ASF u dzika w prowincji Märkisch-Oderland. Dodatkowo poinformowano o kolejnym - 38 przypadku.

Dominika Mulak1 października 2020, 13:32

Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził dwa nowe - 37 i 38 - przypadki afrykańskiego pomoru świń.  Stada świń domowych są nadal wolne od pomoru.

Niestety potwierdziły się podejrzenia - pierwszy dzik z dodatnim wynikiem ASF to ten, który został we wtorek zastrzelony przez myśliwego w prowincji Märkisch-Oderland. Padłe zwierze zostało znalezione ok. 70 km na północ od ustanowionej już głównej strefy rdzeniowej, zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej.

Drugi z kolei został znaleziony w istniejącej już strefie rdzeniowej w pobliżu Neuzelle.


Padły dzik pochodził z Polski?

We wtorek wieczorem o godz. 18 powołano lokalny zespół ds. zarządzania kryzysowego dla okręgu Märkisch-Oderland. Obecnie trwają przygotowania do utworzenia strefy rdzeniowej o promieniu 5 km wokół terenu oraz obszaru zagrożonego o promieniu 15 km.

Niemieccy rolnicy podejrzewają, że padły dzik z ASF znaleziony tuż przy granicy z Polską, może pochodzić właśnie od nas.
- Wirus mógł zostać zawleczony z Polski. Dzik, który został zastrzelony i u którego podejrzewa się wystąpienie ASF został znaleziony w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-niemieckiej - uważa Henrik Wendorff, prezes Brandenburskiego Krajowego Związku Rolników.

Źródło: www.topagrar.comPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)