Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Podejrzenie pierwszego przypadku ASF u dzika w Niemczech

W południowo-wschodniej Brandenburgii oficjalnie potwierdzono podejrzenie ASF u dzika. Wynik pierwszej pobranej z tuszy dzika próbki był pozytywny, ale do badań trafiła także druga. Jutro będą znane wyniki jej badań.

Bartłomiej Czekała9 września 2020, 21:58
Pierwszy w Niemczech przypadek ASF u dzika wykryto w regionie Spree-Neisse w południowo-wschodniej Brandenburgii. Teren znajduje się w powiecie Sembten, części gminy Schenkendöbern. Niemieckie Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) oficjalnie potwierdziło podejrzany oficjalny przypadek.

Państwowe laboratorium Berlin-Brandenburg poinformowało, że truchło dzika znaleziono kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Druga pobrana z tuszy zwierzęcia próbka jest w drodze do Instytutu Friedricha Loefflera na wyspie Riems, gdzie znajduje się krajowe laboratorium referencyjne. Tam próbka zostanie przebadana wirusologicznie. Jutro o wyniku tego badania media ma poinformować sama federalna minister rolnictwa Julia Klöckner.

Miejsce, gdzie znaleziono padłego dzika leży się w bliskim sąsiedztwie dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej w powiecie Odra-Sprewa.  Na czwartek 10. września zaplanowano posiedzenie lokalnego sztabu kryzysowego w sprawie ASP. Najprawdopodobniej zapadną tam decyzję dotyczące wytyczenia terenu wokół miejsca znalezienia dzika i zabezpieczenie populacji świń. W promieniu 4 km wokół miejsca, w którym znaleziono zarażonego dzika planowana jest budowa ogrodzenia. W takim samym promieniu najprawdopodobniej nie ma żadnego stada świń. Gmina Schenkendöbern kilka miesięcy temu zakupiła niezbędny materiał ogrodzeniowy.

Sąsiedni okręg Dahme-Spreewald również przygotowuje się do wybuchu ASF. Kilka dni temu oddano tam do użytku chłodnie, w których można przechowywać padłą zwierzynę.

oprac. bcz
Źródło: topagrar.com
Fot. Envanto Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)