Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Podlasie: Kolejne ognisko ASF w stadzie świń

Obrazek

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w Bielsku Podlaskim wykryto kolejny przypadek ASF w stadzie świń. Sytuacja jest poważna, ponieważ w okolicy znajdują się duże fermy świn.

Bartłomiej Czekała13 sierpnia 2016, 07:00

Czekamy na potwierdzenie tej informacji z Inspekcji Weterynaryjnej. Jeżeli zostanie ona potwierdzona będzie to 12. przypadek ASF na w stadzie świń  od początku występowania tej choroby w Polsce. Mamy także nieoficjalną informację, że trwa likwidacja kolejnego stada świń pod Janowem Podlaskim.

Nadal nie wiadomo jakie działania podejmą władze by zatrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby, która w ostatnich dniach wymyka się spod kontroli pojawiając się w kolejnych stadach. Także nieoficjalnie wiemy, że rozważane jest zlokalizowanie w wyznaczonych dotychczas strefach grzeblisk dla likwidowanych zwierząt, by nie wozić ich do utylizacji w inne części kraju.

Główny Lekarz Weterynarii wystosował do rolników apel, w którym prosi o wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrozności. Prosi hodowców, by:

  1. Nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.
  2. Na terenie gospodarstw  bezwzględnie wdrożyć 
i przestrzegać zasad bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2015 poz. 711)), a w szczególności:
  • utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
  • karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
  • wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
  • stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)