Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Będzie wyrównanie cen tuczników ze stref ASF do stawek rynkowych

Obrazek
Resort rolnictwa we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną przygotował program odbudowy gospodarstw po ASF, znajdziemy w nim stare i nowe założenia, które będą wsparte finansowo. Do najważniejszych należy wyrównanie cen trzody ze stref do stawek rynkowych. 
Dorota Kolasińska20 lipca 2021, 10:58
 Dzisiaj w MRiRW odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Grzegorza Pudy i Głównego Lekarza Weterynarii dr. Mirosława Welza. Minister rolnictwa zlecił opracowanie programu w ramach, którego wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń, przede wszystkim w obszarach dotkniętych chorobą. Zgodnie z decyzją ministra Grzegorza Pudy program odbudowy ma zawierać również zmiany, które mają wesprzeć małe i średnie gospodarstwa.
 
– Dr Welz przygotował rozwiązania, które będą wdrażane w jak najkrótszym okresie czasu, ale tak aby były zgodne z przepisami krajowymi, ale również unijnymi. Nie wszystkie zmiany są możliwe do wprowadzenia, jak chociażby elementy skupu interwencyjnego. W programie są również zmiany, które efektywniej będą wspierać odbudowę stad – mówił minister Puda. Zaznaczył m.in., że możliwy będzie zakup loch, żeby rolnicy mieli możliwość zakupu lub odchowu własnych prosiąt oraz dalsze wsparcie w zakresie zakupu środków służących do bioasekuracji. Dodał, że prowadzone są rozmowy z zakładami ubojowymi, które skupują żywiec ze stref ASF, aby wyrównały stawki z cenami rynkowymi.
– Udało się znaleźć środki finansowe na to, aby wspomóc rolników i wyrównać ceny związane ze skupem w obszarach, które są najbardziej narażone na ASF. To był postulat, który wyszedł od związków i rolników, który zaznaczali podczas spotkań. Kwota 150 mln zł plus 50 mln zł na zabezpieczenie w naszym budżecie musiała się znaleźć – powiedział Puda.
 

Program odbudowy – 3 główne filary wsparcia

– Pierwszy filar tego programu to wsparcie bioasekuracji zarówno w zakresie dofinansowania działań inwestycyjnych, jak budowa niecek dezynfekcyjnych, dostosowanie budynków do wymagań bioasekuracji, budowa ogrodzeń, które uniemożliwiają dostęp zwierząt dzikich, ograniczają dostęp ludzi i pojazdów w miejsca gdzie przebywają zwierzęta, gdzie jest składowana pasza i ściółka – mówił dr Welz. Według Welza jednak najważniejsza jest pomoc bezpośrednia, wyrównująca ceny ze sprzedaży zwierząt ze strefy czerwonej i różowej. Cena trzody ze stref jest znacznie niższa od stawek rynkowych.
– Na podstawie analizy ceny rynkowej, po złożeniu wniosków przez rolników, których to dotyka, również za pośrednictwem ARiMR te straty będą wyrównywane, ma to służyć ciągłości hodowli świń w tych strefach, które w roku bieżącym dotykają obszarów o największym pogłowiu trzody chlewnej powiatu m.in. piotrkowskiego i żuromińskiego – mówił Welz. Pomoc będzie dotyczyła całego kraju i obszarów dotkniętych ASF.

Trzecim filarem jest odbudowa gospodarstw, które utraciły zdolność prowadzenia produkcji w związku z ASF. Gospodarstwa te mają otrzymać nieoprocentowaną pomoc (preferencyjne kredyty) w skali do 1,5 mln zł (na 10 lat) na wznowienie produkcji – zakup prosiąt, pasz i innych niezbędnych elementów do uruchomienia produkcji.
 Wsparcie obrotu z małej produkcji i RHD

Kolejnym elementem programu ma być promocja w obrocie detalicznym i wsparcie dla rolników, małych i średnich przedsiębiorstw.
– Ta pomoc ma stabilizować sytuację w obszarach gdzie choroba wystąpiła – dodał dr. Welz i zaznaczył, że u zachodnich sąsiadów wyznaczono już trzy ogniska ASF. Według GLW jesteśmy na wojnie z wirusem, a do zwalczenia choroby potrzebna jest armia… którą stanowią pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. Dlatego wg niego należy wesprzeć finansowo i kadrowo Inspekcję Weterynaryjną, co poparł minister Puda i podkreślił, że ważne zadanie w szybkim zwalczaniu ASF stanowią laboratoria. Jedno z nich otwarto we Włocławku i planowane jest otwarcie kolejnego w Piotrkowie Trybunalskim.
 
Główny Lekarz Weterynarii i minister Puda twierdzą, że plan odbudowy jest odpowiedzią na główne postulaty rolników dotkniętych ASF. Wczoraj odbyła się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie padły ostre słowa rolników i polityków – m.in. stwierdzono, że od 7 lat, od kiedy ASF jest w Polsce nic się nie zmienia, a właściwie sytuacja tylko się pogarsza, dziki hasają po lasach roznosząc wirusa, a o masowej depopulacji już dawno zapomniano (pisaliśmy o tym TUTAJ).
 
Dzisiejszego ranka protest dot. ASF zorganizowała AgroUnia. Pisaliśmy o tym tutaj.
 
dkol
 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)