Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Pomór blokuje obrót zwierzętami

Obrazek

– Nie możemy sprzedać prosiąt. Rolnicy nie chcą kupować warchlaków ze stref, a powiatowi lekarze nie chcą ich przyjmować na swój teren, gdzie jeszcze nie dotarła zaraza – żalą się producenci z Mazowsza, których gospodarstwa znalazły się w strefach stworzonych kilka tygodni temu w okolicy Warszawy, na Mazowszu. 

Anna Kurek5 stycznia 2018, 06:00
Od kiedy afrykański pomór świń ASF panoszy się wśród dzików w okolicach Warszawy, w centrum Mazowsza tamtejsi rolnicy – producenci świń przeżywają to co do niedawna jeszcze dotyczyło jedynie rolników ze wschodu kraju.

Producenci żywca nie chcą naszych prosiąt. Nie mamy gdzie ich sprzedać. Nie pomaga w tym niechęć do wpuszczania świń ze stref ASF powiatowych lekarzy weterynarii, którzy sugerują, żeby ich nie sprowadzać – żalą się w rozmowie z naszą redakcją producenci prosiąt z Mazowsza. – Dostawy odmawiają nawet wieloletni, sprawdzeni kontrahenci. Nikt nie chce świń ze stygmatyzowanej strefy ASF!

Sytuacja ta dotyczy coraz większej liczby gospodarstw. Zwieszająca się lawinowo liczba przypadków ASF u dzików oraz co za tym idzie coraz większy obszar występowania choroby każe zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi. Władze muszą szybko znaleźć sposób jak   rozwiązać ten problem. Jak wiemy produkcji świń, a szczególnie prosiąt nie jesteśmy w stanie zatrzymać  z dnia na dzień. Chlewnie nie są z gumy i nie pomieszczą niesprzedanych w terminie zwierząt. Wiedzą o tym najlepiej rolnicy z obszarów już wcześniej objętych ograniczeniami, gdzie pomór występuje od dłuższego  czasu.  aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)