Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Posłowie PO: Ostatni dzwonek dla ministra Jurgiela

Obrazek

Platforma Obywatelska ostro krytykuje ministerstwo rolnictwa za brak skoordynowanych działań, których efektem jest rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy. – To jest ostatni dzwonek dla ministra Jurgiela, który powinien się obudzić z letargu niekompetencji i nie podejmowania decyzji – powiedziała Dorota Niedziela z PO.

6 stycznia 2017, 00:10

Posłowie Platformy Obywatelskiej twierdzą na terenach gdzie trwa walka z grypą ptaków panuje kompletny chaos.

– Wydaje się, że w województwie lubuskim nikt nie panuje nad sytuacją. Panuje chaos, nie ma koordynacji działań. Mam wrażenie, że jedynym działaniem jest rozłożenie mat, co jest działaniem pozornym i nie przynosi oczekiwanych skutków. Rozwój kolejnych ognisk choroby pokazuje, że nie ma żadnych skoordynowanych działań – mówiła podczas konferencji w Sejmie posłanka PO Krystyna Sibińska.

Ogromny problem mają rolnicy zajmujący się hodowlą drobiu. Ptaki rosną, ale nikt nie chce ich kupować.  Problemy są także z wypłatą odszkodowań za zutylizowany drób w gospodarstwach, w których wykryto grypę ptaków.

– Rolnikom kończą się pieniądze na paszę. Nikt nie chce bowiem odbierać tych zwierząt, rośnie ich masa, następują naturalne upadki. Dantejskie sceny dzieją się przy szacowaniu strat. Rolnicy nie mają szacunków strat, pytają kiedy to nastąpi. Czyżby to był brak pieniędzy? Czy to jest czekanie na otwarcie nowego budżetu? Czy te pieniądze są przeznaczone na inne cele? – pytał poseł PO Zbigniew Ajchler.

Zdaniem  posłów Platformy pojawił się także problem z Inspekcją Weterynaryjną, gdyż szefowie struktur powiatowych coraz częściej uciekają na zwolnienia lekarskie.

– W tym roku zmieniono ustawę dotyczącą powoływania powiatowych lekarzy weterynarii. Minister Jurgiel twierdził, że będzie to przyśpieszało jego działania w sytuacji kryzysowej. Powstaje pytanie: co się dzieje, że pan minister nie panuje nad powiatowymi służbami weterynaryjnymi i nie umie podjąć szybkich decyzji? A zwalczanie wirusa to przede wszystkim szybkie działanie. Z terenu wiemy, że te decyzje są podejmowane, albo zbyt późno, albo nie są koordynowane – stwierdziła Dorota Niedziela. 

Podczas konferencji w Sejmie poinformowano, że do tej pory przymusowej utylizacji poddano 220 tys. sztuk drobiu.  – Jak tak dalej pójdzie to w Chinach będziemy kupować drób – podsumował Zbigniew Ajchler.   wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)