Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Postulaty OPZZ RiOR w sprawie ASF

Obrazek

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych wystosowało pismo do premier Beaty Szydło. Związkowcy postulują w nim podjęcie natychmiastowych decyzji, które – ich zdaniem – złagodzą skutki ekonomiczne wystąpienia w Polsce wirusów: ASF, BSF i ptasiej grypy.

Bartłomiej Czekała2 września 2016, 10:29

Związkowcy obawiają się, że wystąpienie tych chorób uderzy w polską produkcję trzody chlewnej, bydła oraz drobiu. Postulują zatem by premier Szydło podjęła następujące działania:

  1. Do 15 października br. oznakować lub zarejestrować w systemie ARiMR wszystkie sztuki trzody chlewnej w kraju.
  2. W trybie natychmiastowym wprowadzić na terenie całego kraju zakaz skupu obwoźnego zwierząt gospodarskich (podmioty prowadzące tego typu działalność mogą ją wykonywać tylko na zlecenie ubojni i zakładów pretwórczych).
  3. W trybie natychmiastowym wprowadzić zakaz sprzedaży obwoźnej wyrobów przetworzonych (wędlin i mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego).

Zdaniem Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego OPZZ RiOR, który sygnował pismo do premier Beaty Szydło, w/w działania w zdecydowanym stopniu ograniczą patologię w obrocie zwierzętami i wyrobami gotowymi.

Data złożenia pisma związkowców w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zbiegła się z datą konferencji prasowej wiceministrów rolnictwa: Ewy Lech i Rafała Romanowskiego. Poinformowali oni o planowanych działaniach rządu i resortu rolnictwa, które mają na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. W projekcie specustawy w sprawie ASF znalazły się zapisy, które odpowiadają na postulaty zgłaszane przez związkowców z OPZZ RiOR. Specustawa m. in. daje większe uprawnienia powiatowym lekarzom weterynarii, skraca terminy rejestracji zwierząt oraz związanych z nimi zdarzeń (ubój, sprzedaż, padnięcie) w ARiMR oraz zacieśnia kontrolę w zakresie przestrzegania przez rolników zasad bioasekuracji.

bcz1 z 1
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych wystosowało pismo do premier Beaty Szydło.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych wystosowało pismo do premier Beaty Szydło.

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)