StoryEditor

Powiat białostocki rozlicza koła łowieckie

Pięć kół łowieckich powiatu białostockiego pod ostrą krytyką – brak realizacji odstrzałów i symboliczne szacowanie szkód to tylko niektóre z zarzutów, postawionych przez delegatów PIR.
23.03.2017., 14:03h

Na około 25 kół łowieckich, funkcjonujących na terenie pow. białostockiego, 5 z nich nie uzyskało pozytywnej opinii od delegatów Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku. Jej posiedzenie na początku było bardzo spokojne, delegaci po kolei chwalili sobie współpracę z myśliwymi, również przy szacowaniu szkód. Dyskusja nabrała temperatury, gdy przyszło do konkretów.

Zarzuty, jakie padły z sali wobec właścicieli sztucerów zrzeszonych w owych 5 kołach były różnego kalibru.
Najczęściej powtarzały się: nierealizowanie planów odstrzału, symboliczne szacowanie szkód, niereagowanie na gwałtownie rosnącą populację saren i jeleni, nieodbieranie telefonów rolników zgłaszających szkody.

– Gdy zgłaszałem duże stado saren na moim rzepaku, usłyszałem, że te mało jedzą, więc nie wyrządzą szkody – deklarował delegat ze wsi Rostołty w gminie Juchnowiec Kościelny.
Sala zwracała uwagę, że im więcej rolników strzela (jest w danym kole), tym skuteczność odstrzałów jest wyższa. Należy wstępować więc do PZŁ.

– Koło „Żbik” z Zabłudowa nie przyjmuje rolników. Jego członkowie uważają nas za V kolumnę. Możemy strzelać tylko jako goście – odparował jeden z delegatów. Dodał zaraz, że w „Żbiku” decydujący głos mają byli sędziwie, ławnicy, były esbek, biznesmeni.

– Dziki zniszczyły nam totalnie 10 ha kukurydzy. Dostaliśmy za to 5 tys. (sic!) odszkodowania od koła. Nie odwoływaliśmy się do sądu, bo w naszym kole strzelają sędziwie, prokuratorzy. Jak mamy się z nimi sądzić?! – retorycznie pytała delegatka z gminy Narew.

– Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego może być od 1500 do 2000 tys. dzików. Bez zgody jego dyrektora, a przedtem Ministra Środowiska, tam nie wolno strzelać. Watahy osiadły w parku, wiele z nich jest zarażona ASF. Tam jest źródło wirusa – alarmowali rolnicy.

Rada Powiatowa PIR w Białymstoku negatywnie zaopiniowała 10-letnie dzierżawy obwodów łowieckich wspomnianym 5 kołom. Ma też się zwrócić do swego zarządu, by ten wystosował pismo do Ministra Środowiska o zgodę na odstrzały na terenach parków narodowych i ich otulinach.
as

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 20:08