Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Restrukturyzacja małych gospodarstw na obszarach ASF

Obrazek
Rolnicy planujący zrezygnować z produkcji trzody chlewnej na obszarach ASF będą mogli się ubiegać o przyznanie środków na restrukturyzację małych gospodarstw. Sprawdź warunki!
Dorota Kolasińska19 lutego 2020, 12:51
Już niebawem, bo 28 lutego rusza program w ramach PROW, w którym z pomocy finansowej mogą skorzystać rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenie objętym restrykcjami w związku z ASF, którzy planują zrezygnować z produkcji trzody chlewnej. Wnioski będzie można składać w oddziałach regionalnych ARiMR przez miesiąc, do 28 marca br. 

Jakie warunki uzyskania dofinansowania? 

Restrukturyzację małych gospodarstw można przeprowadzić jeżeli rolnik ma gospodarstwo powyżej 1 ha i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Kolejnym warunkiem jest niekorzystanie z rekompensaty za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika, dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi.

Rolnik nie musi być objęty ubezpieczeniem KRUS. Wystarczy, że co najmniej 25 proc. całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z produkcji rolniczej: roślinnej lub zwierzęcej, oprócz chowu i hodowli ryb.  Oznacza to, że o premię można się starać pracując na etacie czy prowadząc własną firmę.

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać 60 tys. zł premii wypłacanej w dwóch ratach. Najpierw jest to 48 tys. zł, a po realizacji założeń biznesplanu – 12 tys. zł. Dotację można przeznaczyć na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytworzonych. 80 proc. kwoty pomocy trzeba jednak wydać na inwestycje w środki trwałe, np. zakup wyłącznie nowych maszyn i urządzeń, na budowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej czy założenie sadów i plantacji wieloletnich – czytamy w komunikacie ARiMR.

Należy pamiętać, że każdy z wniosków jest punktowany, aby pomoc została przyznana rolnik musi otrzymać minimum 8 pkt, m.in. za: średnią roczną liczbę świń utrzymywanych dotąd w gospodarstwie (do 5 pkt), rodzaj planowanej produkcji (do 3 pkt), kompleksowość biznesplanu (do 7 pkt), docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa (do 5 pkt).

oprac. dkol na podst. arimr.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)