Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
– Widać wyraźnie, że rząd przyjął model: likwidację ASF poprzez likwidację gospodarstw rodzinnych. Z rozporządzenia dotyczącego bioasekuracji wyraźnie to widać. Więc czym się to wasze działanie walki z gospodarstwami rodzinnymi różni się od czyścicieli kamienic. To jest dokładnie to samo. Choroba zwalczana z urzędu, dzik państwowy, a wy obarczacie rolnika kosztami bioasekuracji – mówił Tołwiński.
Rolnicy mówili, że swoje problemy zgłaszają od dawna, od dawna przyjeżdżają na posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa a problemy jak były tak są. Wiceministrowi rolnictwa Jackowi Boguckiemu zwrócono uwagę, że jako pełnomocnik rządu ds. zwalczania ASF ponosi odpowiedzialność za działania rządu. Przypomniano również, że w poprzedniej koalicji byli ministrowie rolnictwa, którzy podawali się do dymisji, gdy nie radzili sobie z ASF.
– Przyjmuję wszelką odpowiedzialność za podejmowane działania. Nigdy nie powiedziałem, że jestem na tyle zmęczony, aby zrezygnować. Powodu podawania się do dymisji nie widzę – odpowiadał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
r e k l a m a
– Nie ma żadnego pomysłu likwidacji żadnego sektora produkcji rolniczej w Polsce. Każdy ma prawo do prowadzenia hodowli. Ale musi się dostosować do warunków bioasekuracji. Nie prawdą i kłamstwem jest mówienie, że likwidujemy gospodarstwa rolne w Polsce.
Co robi rząd?
Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa tłumaczyli, że prawdopodobnie jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu zostanie uchwalona ustawa, która znacznie zwiększy wydatki na odszkodowania i rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez ASF. Ponownie wytłumaczyli również czym jest program bioasekuracji. Rządowe rozporządzenie w tej sprawie zakłada:- ograniczenie w skarmianiu świń trawą i ziarnem oraz używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzącej z obszarów ASF,
- obowiązek prowadzenia dokumentacji na podstawie, której będzie możliwe określenie jakie środki transportu wjeżdżały na teren gospodarstwa,
- wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych w gospodarstwie,
- obowiązek otoczenia podwójnym ogrodzeniem gospodarstw utrzymujących świnie w systemie otwartym.
Resort rolnictwa zdaje sobie sprawę, że spełnienie tych wymagań nie jest łatwe. Dlatego podjęte zostały prace nad wdrożeniem unijnego programu pomocowego dla gospodarstw, które nie będą mogły spełnić powyższych wymagań. Z kolei w przypadku dobrowolnej rezygnacji z hodowli świń rolnikowi będzie przysługiwać wsparcie finansowe za czasowe nieutrzymywanie świń.
Ruszyły kontrole
Polecany artykuł

Projekt nowej ustawy o przewadze kontraktowej pełny błędów. Uderzy w sieci handlowe, ale nie pomoże rolnikom
Lista gospodarstw nie spełniających wymogów bioasekuracji ma powstać do końca maja. Do końca czerwca powiatowi lekarze weterynarii będą wydawać decyzje administracyjne dotyczące uboju świń i zakazu ich utrzymywania. Fizyczna likwidacji stad przewidziana jest na koniec lipca 2018 roku. wk

Tabliczka ostrzegawcza – Nie wchodź! Program Ochrony Zdrowia (świnie)

Widziałeś już nasze video "Konferencja prasowa AgroUnii pod siedzibą KRUS (19.02.2021 r.) - fragmenty"?
r e k l a m a
r e k l a m a