Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Rolnicy ze stref ASF przestaną tracić pieniądze?

Sejm większością głosów przyjął ustawę, która ma ułatwić sprzedaż tuczników ze stref występowania afrykańskiego pomoru świń. Przy okazji odbyła się debata nad zwalczanie ASF W Polsce oraz odpowiedzialności politycznej za rozprzestrzenianie się wirusa. 

wk17 września 2018, 08:07
Zdaniem rządu uchwalenie tej ustawy jest konieczne, aby poprawić sytuację hodowców trzody chlewnej ze stref występowania ASF, którzy obecnie mają bardzo duże problemy ze sprzedażą tuczników. Dlatego mięso z tych regionów będzie w bezprzetargowym trybie sprzedawana do jednostek budżetowych.

– Dlaczego tak? Dlatego, że w tej chwili tam, gdzie wystąpi afrykański pomór świń, najczęściej bywa tak, że firmy obniżają cenę i rolnicy na tym bardzo mocno tracą. Chodzi o to, żeby mięso z tych świń, jak również przetwory z tych świń mogły by sprzedawane normalnie, bez jakichkolwiek ograniczeń, oczywiście pod warunkiem że będą to zdrowe i przebadane zwierzęta, które mogą być poddawane ubojowi w rzeźni, a ich mięso może być przeznaczone do spożycia. Jeżeli się okaże, że mięso będzie z zapowietrzonego obszaru, to będzie ono oczywiście poddawane obróbce termicznej, bo to jest podstawa do tego, żeby pozbyć się tego wirusa – tłumaczył Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostało 81 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ