Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Rolnikom przyznają kary, sobie nagrody!

Obrazek

Z gwałtowną krytyką spotkała się informacja rządu o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem opozycji i organizacji rolniczych, resort rolnictwa nie radzi sobie z problem, a w tym samym czasie wiceministrowie otrzymują… nagrody.

wk22 marca 2018, 13:16
Służby weterynaryjne w strefach występowania ASF przeprowadzają obecnie systematyczne kontrole gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Podczas nich wręczane są rolnikom ulotki informacyjne o chorobie oraz sposobach zapobiegania jej wystąpieniu. Od września 2017 r. wydano decyzje o czasowym zakazie utrzymywania świń dla 305 gospodarstw, w których utrzymywanych było 2 146 świń.

W strefach trwa także realizacja programu bioasekuracji, polegającej na dobrowolnej rezygnacji właścicieli świń z hodowli. Zaprzestano utrzymywania świń w 2190 gospodarstwach, co stanowi 37% gospodarstw na obszarze realizacji programu. W gospodarstwach tych zabiciu lub ubojowi poddano około 29 500 świń, co stanowiło 11% pogłowia na tym obszarze.

Obecnie przeprowadzane są kontrole gospodarstw, których posiadacze nie złożyli dobrowolnych oświadczeń o niedostosowaniu się do wymogów bioasekuracji. W wyniku tych kontroli od października 2017 r. do dnia dzisiejszego zamkniętych zostało 80 gospodarstw, z których łącznie 385 świń zostało poddanych ubojowi lub zabiciu.
– Budowa płotu na wschodniej granicy jest jednym z 20 działań jakie rząd podejmuje w walce z ASF. Tego typu zapora jest w stanie zatrzymać napływ chorych dzików zza wschodniej granicy. Jest to istotne w momencie kiedy zwalczymy ASF w kraju – tłumaczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Resort rolnictwa zapowiedział również realizację programu bioasekuracji, którego harmonogram realizacji jest już gotowy. Jednocześnie na terenie całego kraju kontynuowany jest odstrzał dzików. W sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 300 tys. dzików. W strefach występowania ASF w ramach odstrzału sanitarnego dodatkowe 20 tys. sztuk tych zwierząt. 
- Czy jest pan zadowolony ze swojej pracy po dwóch latach? Czy uważa pan, że ta praca przynosi efekty? Rozumiem, że jest pan zadowolony i nagroda się należała – pytał poseł PO Dorota Niedziela wiceministra Boguckiego, któremu wypomniała, że otrzymał ponad 50 tys. zł nagród w resorcie rolnictwa.

Opozycja zarzuciła również rządowi, że pomoc dla rolników ma charakter iluzoryczny.
– Czy znane jest panu pismo głównego lekarza weterynarii do lekarzy wojewódzkich, że jeżeli nie otrzyma dodatkowych 440 etatów to nie będzie w stanie zrealizować harmonogramu kontroli bioasekuracji? Inspekcja nie jest w stanie wykonać tych kontroli – mówiła poseł Dorota Niedziela.

- Nie wiedziałem, że dożyję takich czasów, że będę musiał poprzeć słowa polityków Platformy Obywatelskiej. To co powiedział dzisiaj minister Bogucki woła o pomstę do nieba – skomentował Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ, który po raz kolejny zapowiedział protest rolników podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Minister rolnictwa zapowiedział wzmocnienie kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej. Planowane jest wzmocnienie kadrowe tych inspektoratów, gdzie do skontrolowania będzie powyżej 500 stad utrzymujących świnie, a zapotrzebowanie na każdy kolejny etat zostało oszacowane co 500 gospodarstw.

wk
fot. jacekbogucki.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)