Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Urzędnicy obradują, pomór trwa

Obrazek

W ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. ASF. Podczas gdy resort analizuje i omawia sytuację, w kraju pojawiają się kolejne ogniska pomoru w stadach świń. W sumie jest ich już 91.

Aneta Lewandowska29 sierpnia 2017, 12:37
Grupa zadaniowa ds. ASF spotyka się co tydzień aby analizować sytuację epizootyczną związaną z afrykańskim pomorem świń.
W ostatni poniedziałek uczestnicy mówili między innymi o działaniach Inspekcji Weterynaryjnej, programie bioasekuracji i potrzebach finansowych związanych ze zwalczaniem choroby. Mowa była też o zmniejszeniu skutków ekonomicznych związanych z ASF.

Rozmowy jednak nie pomagają w zatrzymaniu choroby, która zbiera ponure żniwo na wschodzie Polski.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził bowiem kolejne trzy ogniska ASF.

  • Osiemdziesiąte dziewiąte ognisko ASF od dnia pojawienia się choroby w Polsce, czyli 17 lutego 2014 r., a sześćdziesiąte szóste w tym roku, stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń, położonym w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
  • Dziewięćdziesiąte ognisko ASF i sześćdziesiąte siódme w tym roku, potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.
  • Dziewięćdziesiąte pierwsze ognisko ASF i sześćdziesiąte ósme w tym roku stwierdzono w stadzie 17 świń, w gospodarstwie położonym również w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


W każdym z gospodarstw wdrożono procedury likwidacji choroby.


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)