Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Sejm zajmie się specustawą w sprawie ASF

Obrazek

W Warszawie odbędzie się dziś pierwsze po przewie wakacyjnej posiedzenie Sejmu RP. Posłowie zajmą się m.in. specustawą dotyczącą przeciwdziałania Afrykańskiemu Pomorowi Świń, którą do prac poselskich skierował w ubiegłym tygodniu rząd.

Bartłomiej Czekała5 września 2016, 00:09

Przypomnijmy, że Rada Ministrów tydzień temu drogą obiegową przyjęła ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Minister Krzysztof Jurgiel otrzymał także zapewnienie marszałka Senatu, że ustawa zostanie uchwalona na pierwszym posiedzeniu wakacjach. Resort rolnictwa liczy na to, że ustawa będzie szybko uchwalona przez obie izby parlamentarne i 10 września podpisze ją prezydent Andrzej Duda.

Rozpatrywana przez Sejm i Senat specustawa ma ułatwić skup świń z rejonów występowania ASF i przerobienia je na konserwy, które potem kupią instytucje państwowe. Resort rolnictwa przekonuje, że wśród zakładów mięsnych jest duże zainteresowanie współpracą. W pierwszym rzucie można spodziewać się skupienia ok. 100 tyś. sztuk świń.

Jednak rząd pracuje także nad projektem kolejnej specustawy w sprawie ASF. Będzie ona zawierała zaostrzone przepisy weterynaryjne. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że Sejm rozpocznie prace nad tym projektem na kolejnym posiedzeniu, tj. 12 września br.

Także dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat:

  • bieżącej sytuacji na podstawowych rynkach rolnych,
  • uzgodnień Rady UE do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa dotyczących sytuacji na rynkach rolnych oraz planowanych środków wsparcia,
  • programu rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce na lata 2016-2020.


Poza tym posłowie opozycji złożyli wniosek o odwołanie z funkcji Marszałka Sejmu RP posła Marka Kuchcińskiego, który będzie dziś poddany pod głosowanie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość ma sejmową większość nie należy się spodziewać by ten wniosek został przegłosowany.   wk, bcz

Fot. M. Czechowicz (sejm.gov.pl)Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)