Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Sejm zajmie się specustawą w sprawie ASF

05.09.2016

Drukuj

Sejm zajmie się specustawą w sprawie ASF

Artykuł dostępny

Przypomnijmy, że Rada Ministrów tydzień temu drogą obiegową przyjęła ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Minister Krzysztof Jurgiel otrzymał także zapewnienie marszałka Senatu, że ustawa zostanie uchwalona na pierwszym posiedzeniu wakacjach. Resort rolnictwa liczy na to, że ustawa będzie szybko uchwalona przez obie izby parlamentarne i 10 września podpisze ją prezydent Andrzej Duda.

r e k l a m aRozpatrywana przez Sejm i Senat specustawa ma ułatwić skup świń z rejonów występowania ASF i przerobienia je na konserwy, które potem kupią instytucje państwowe. Resort rolnictwa przekonuje, że wśród zakładów mięsnych jest duże zainteresowanie współpracą. W pierwszym rzucie można spodziewać się skupienia ok. 100 tyś. sztuk świń.

Jednak rząd pracuje także nad projektem kolejnej specustawy w sprawie ASF. Będzie ona zawierała zaostrzone przepisy weterynaryjne. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że Sejm rozpocznie prace nad tym projektem na kolejnym posiedzeniu, tj. 12 września br.

Polecany artykuł

ASF: Myśliwi obarczają winą rolnikówTakże dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat:

  • bieżącej sytuacji na podstawowych rynkach rolnych,
  • uzgodnień Rady UE do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa dotyczących sytuacji na rynkach rolnych oraz planowanych środków wsparcia,
  • programu rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce na lata 2016-2020.

Poza tym posłowie opozycji złożyli wniosek o odwołanie z funkcji Marszałka Sejmu RP posła Marka Kuchcińskiego, który będzie dziś poddany pod głosowanie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż Prawo i Sprawiedliwość ma sejmową większość nie należy się spodziewać by ten wniosek został przegłosowany.   wk, bcz

Fot. M. Czechowicz (sejm.gov.pl)

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii