Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Senat przyjął specustawę o ASF – teraz potrzebny jest podpis Prezydenta Dudy

Obrazek

Senat przyjął specustawę, która ma przyśpieszyć walkę z afrykańskim pomorem świń. Za jej przyjęciem zagłosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ustawa ma ułatwić odstrzał dzików oraz wprowadza kary za utrudnianie polowań.

wk18 stycznia 2020, 13:41
Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości apelowali o przyjęcie ustawy bez żadnych poprawek, tak, aby jak najszybciej trafiła na biurko Prezydenta do podpisu.

- Ułatwia ona redukcję dzików, realizując polską rację stanu, i prowadzi do wdrożenia rozwiązań wzorowanych na naszych zachodnich sąsiadach, Niemcach i Francuzach, którzy już dziś prewencyjnie grodzą się, prowadzą intensywny odstrzał dzików – a afrykańskiego pomoru jak dotąd u nich nie ma. Ta ustawa jest oczekiwana przez środowisko polskich rolników, myśliwych i hodowców. Jest przygotowana w taki sposób, aby pomóc rolnikom, pomóc hodowcom, polskiej gospodarce i polskim konsumentom - przekonywał senator Józef Łyczak z PiS.

Kontrolująca Senat opozycja wnosiła jednak o przyjęcie poprawek, argumentując, że to nie dziki, ale ludzie są odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

-  Prezentowana ustawa jest ustawą, która wzbudza w społeczności bardzo głęboką dyskusję. Bo z jednej strony rozumiemy, że rolnicy mają problem z afrykańskim pomorem świń i chcą zadbać o swoje gospodarstwa, swoje mienie i ewentualne przyszłe dochody, ale z drugiej strony jest lobby, no, nazwijmy to nawet, że myśliwych, którzy jako jedyny skuteczny sposób na zlikwidowanie ASF widzą tylko odstrzał i nic więcej - mówiła senator Jadwiga Rotnicka z Koalicji Obywatelskiej uzasadniając swoje poprawki  do ustawy.

- Ta ustawa w swojej preambule ma napisane, że ma służyć walce z ASF. Na posiedzeniu komisji pan minister mówił, że należy wypowiedzieć wojnę… W domyśle było – ASF, ale tak naprawdę jest to wojna wypowiedziana dzikom, a nie ASF - mówiła senator Alicja Chybicka z KO.
Ministerstwo rolnictwa broniło rozwiązań zawartych w ustawie przekonując, że odstrzał dzików jest konieczny do zwalczenia ASF. Zwrócono uwagę, że takie rozwiązania wprowadzili już Francuzi i Niemcy.

- Prewencyjnie zredukowano w każdym z tych państw o ponad milion sztuk populacje dzików. Chcemy wszystkie te pozytywne doświadczenia przenieść na polski grunt, wykorzystać wszystkie podpowiedzi państw, które zwyciężyły z ASF – Czech, Belgii, Niemiec i Francji. Chcemy zrobić to u siebie i dać temu mocne, rozstrzygające podstawy prawne - tłumaczył wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Ostatecznie Senat przyjął ustawę bez poprawek większością jednego głosu. Za opowiedziało się 50  senatorów (PiS, PSL), przeciwko - 49 (PO, Lewica, Michał Kamiński z PSL oraz senatorowie niezależni). Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Wejdzie w życie dzień po podpisaniu. wk

Fot. senat.gov.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)