Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Specustawa o ASF w Senacie

Obrazek

Senacka komisja rolnictwa bez poprawek przyjęła specustawę o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Do głosu nie zostali dopuszczenie przedstawiciele organizacji ekologicznych. Teraz trafi ona na plenarne posiedzenie Senatu.

wk10 stycznia 2020, 08:33
Posiedzenie senackiej komisji rolnictwa rozpoczęła się od drobnego zgrzytu, gdyż nie przybył na nie żaden z posłów, którzy podpisali się pod projektem. Dopiero po chwili pojawił się Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa. Opozycja skrytykowała zawarte w niej zapisy. 

- Odsuwa odpowiedzialność za zwalczanie ASF z ministra rolnictwa na ministra środowiska, który chce zablokować dostęp do lasu a który nic nie pomaga  , minister rolnictwa nie wykonuje swoich obowiązków wobec obywateli a szczególnie rolników jeżeli chodzi o zwalczanie chorób zakaźnych - oceniła ustawę obecna na posiedzeniu posłanka Dorota Niedziela.

Z ASF trzeba walczyć poprzez odstrzał dzików


Ustawę przedstawił wiceminister Szymon Giżyński, który powiedział, że specustawa ma być wyrazem praktycznego zaangażowaniem w walkę z ASF. Zauważył, że liczba ognisk spadła w 2019 r. o 60% w stosunku do 2018r.  Ocenił to jako weterynaryjny sukces w walce z afrykańskim pomorem świń. Zeszłoroczne dane pokazują, że większość ogniska ASF pochodzi z lasu od dzików, dlatego walka z ASF powinna być nakierowana na eliminację dzików. Podobnie z wirusem walczyli z sukcesem w Belgii i Czechach, a w Francji i Niemczech odstrzał dzików to element prewencji. 

- Ta kompletność tych rozwiązań w specustawie opozycję peszy a z drugiej strony może denerwuje z powodu naruszenie jakiś kanonów ideologicznych. My skupiliśmy się wyłącznie na kanonie praktyki oraz na kanonie interesu narodowego oraz polskiej racji stanu - przekonywał do specustawy wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.  

Nie będzie poprawek do specustawy
 
Swoje uwagi do ustawy wniosło następnie Biuro Legislacyjne, ale strona rządowa nie pozostawiła wątpliwości co zamierza zrobić z ewentualnymi poprawkami senackich legislatorów.

- Jeżeli podpowiedzi pana mecenasa miałby być skonsumowane w postaci poprawek, to od razu zapowiadam, że będziemy je konsekwentnie odrzucać - powiedział wiceminister Giżyński.  

Problemy z odstrzałem dzików

Podczas posiedzenia senackiej komisji przedstawiciele rolników i myśliwych przywoływali wiele przykładów zakłócania pracy myśliwych, co utrudnia walkę z ASF. Projekt ustawy wprowadza kary za takie zachowania. Z kolei opozycja zwracała uwagę, że gdy obecna władza przejmowała rządy w kraju były tylko trzy ogniska ASF teraz jest ich znacznie więcej.

- Ja rozumiem, że to jest takie myślenie, że jak się wystrzela wszystkie dziki to problem ASF zniknie. Naukowcy w tej sprawie toczą spory. Ale moim zdaniem skuteczność takiej metody jest niska, a wirus ASF zostanie w środowisku - mówił senator Stanisław Gawłowski.

- Ta ustawa jest wielkim krokiem w walce z ASF - bronił ustawy Robert Telus poseł Prawa i Sprawiedliwości, który jednocześnie przyznał, że nie ma pewności, że pozwoli ona na rozwiązanie problemu walki z ASF.

Ostatecznie głosami senatorów Prawa i Sprawiedliwości zdecydowano o zakończeniu dyskusji nad projektem oraz nie wprowadzaniu do niej żadnych poprawek. Oznaczało to, że do głosu nie zostali dopuszczeni m.in. przedstawicieli organizacji ekologicznych.  wk

Fot. senat.gov.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)