Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Sprawa ASF i płot na granicy z Białorusią

12.06.2017

Drukuj

Sprawa ASF i płot na granicy z Białorusią

Artykuł dostępny

Odcinek naszej wschodniej granicy z Białorusią liczy ponad 418 km. Od początku walki z afrykańskim pomorem świń pojawiają się głosy, że należy zbudować tam płot, który odgrodzi nas od napływu zakażonych dzików. Podczas ostatniej sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa przyznał, że problem ten wciąż jest bardzo poważny, a współpraca ze strony Białorusi nie wystarczająca.

r e k l a m aMission Impossible

Mimo to szanse na budowę płotu wydają się być minimalne. Ze wstępnej opinii przedstawionej przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że „znaczną część polsko-białoruskiej granicy państwowej, tzw. zielonej granicy, stanowią obszary chronionego krajobrazu, w opinii Straży Granicznej utrudnionym, a w niektórych rejonach wręcz niemożliwym byłoby przeprowadzanie jakichkolwiek prac związanych z technicznym i logistycznym zabezpieczeniem granicy”.

Ochraniany przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odcinek granicy z Białorusią przebiega głównie lądem, przecinając duże kompleksy leśne Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej. Na niektórych odcinkach granica przebiega wzdłuż rzek, kanałów i jezior tworzących obszary bagienne i torfowiska. Z kolei w części ochranianej przez Nadbużański Oddział SG granica przebiega wyłącznie rzeką Bug (środkiem koryta rzeki, kanałem bądź głównym nurtem). Ponadto strefa nadgraniczna obejmuje obszary parków narodowych oraz krajobrazowych, i przebiega przez teren pagórkowaty, zalesiony i trudno dostępny. Wszelka ingerencja w architekturę tego terenu, wiązałaby się z pewnością z koniecznością dostosowania regulacji prawnych.

Jednocześnie ministerstwo środowiska zwróciło uwagę, że temat budowy płotu, ogrodzenia lub muru nigdy nie był brany pod uwagę przez Międzyresortowy Zespół ds. ASF.

Białoruś wolna ASF!

A to nie oznacza nic innego jak kontynuowanie kłopotów z „importem ASF” do Polski. Ostatnie liczne przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików występują przy granicy z Białorusią, niedaleko przejścia granicznego. Tymczasem władze tego kraju cały czas twierdzą, że są wolne od afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem naszego ministerstwa rolnictwa „budzi to uzasadnione wątpliwości”.

Bruksela mówi „nie”

Polskie władze sprawę budowy ogrodzenia poruszały już w Komisji Europejskiej, zgłaszając wniosek o współfinansowanie przez Brukselę takiej inwestycji. Ale zdaniem urzędników takie działanie byłoby nieuzasadnione i nieproporcjonalne w stosunku do istniejącego zagrożenia. Ponadto takie działanie nie mogłoby zostać współfinansowane z funduszu „weterynaryjnego”.

Teoretycznie można by się starać o refundację z funduszy strukturalnych, ale Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności nie wróży szans na powodzenie takich starań. wk

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii