Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

STOP ASF, czyli nowa specustawa do walki z pomorem

05.12.2017

Drukuj

STOP ASF, czyli nowa specustawa do walki z pomorem

Artykuł dostępny

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Rafał Romanowski wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii Pawłem Niemczukiem oraz dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach prof. Krzysztofem Niemczukiem przedstawił główne założenia tej specustawy.

Człowiek wektorem wirusa

Zdaniem wiceministra Romanowskiego, przyjęte w projekcie rozwiązania pozwolą na sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności afrykańskiego pomoru świń (ASF), co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców, producentów oraz sektor rolno-spożywczy. Z ustaleń resortu rolnictwa wynika, że wektorem wirusa ASF, który w ostatnich tygodniach wykryto w okolicach Warszawy był człowiek – przemieszczający się pracownicy ze Wschodu i pozostawiane przez nich odpadki żywnościowe.

Bariera graniczna przeciwko dzikom

Trwałe i intensywne rozprzestrzenianie się ASF stanowi istotne zagrożenie dla gospodarki narodowej. Dlatego rząd planuje podjąć nadzwyczajne działanie interwencyjne – na wschodniej granicy Polski (z pominięciem parków krajobrazowych i obszarów ochronnych)  zostanie wybudowana bariera uniemożliwiająca migrację dzików. Bariera powstanie w pasie drogi granicznej, a także – ze względów technicznych – poza nim. 

r e k l a m a– Nie będzie to zwykła siatka, ale ogrodzenie stabilizowane w gruncie – taka jak na poboczach autostrad. Jego długość ma wynieść 1020 km, a koszt budowy szacowany jest na 130 mln zł. Natomiast bieżące utrzymanie tej bariery ochronnej wyniesie ok. 60 mln zł) – mówił wiceminister Romanowski. Dodał też, że rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w 2018 roku. MRiRW ocenia, że pieniądze na budowę tej bariery znajdą się w budżecie.

Myśliwi na płatne urlopy

Specustawa zakłada także zmiany w prawie łowieckim. Wg jej zapisów będzie możliwy odstrzał dzików w parkach narodowych i obszarach chronionych. Aby zachęcić myśliwych do udziału w akcjach odstrzału dzików otrzymają oni możliwość skorzystania z dodatkowego płatnego urlopu wynoszącego maksymalnie 6 dni. Ponadto ustawa, nakłada obowiązek współpracy organów samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich. Taki sam obowiązek nałożono na nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe.

Aby podnieść skuteczność walki z ASF, wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego albo – odpowiednio – uchylenia decyzji wyłączającej obwód łowiecki z dzierżawy i przekazania go w zarząd. Będzie to możliwe w przypadku niewykonywania przez dzierżawców albo zarządców planów łowieckich (w przypadku nierealizowania określonych działań). Dotychczas Polski Związek Łowiecki mógł jedynie wprowadzać określone wytyczne na zasadzie zaleceń, co zdecydowanie osłabiało skuteczność walki z chorobą.

Służby w pełnej gotowości

– Nasza trudna sytuacja ze zwalczaniem wirusa jest pochodną tego, że Ukraina nie radzi sobie z walką z ASF - powiedział prof. Krzysztof Niemczuk z PIW BIB w Puławach. – Sytuacja epizootyczna choroby jest znacznie gorsza w Estonii Litwie i Łotwie, bo było tam odnotowano zdecydowanie więcej przypadków pomoru u dzików – dodał. Jego zdaniem obecna sytuacja jest dużym wyzwanie dla krajowych służb granicznych.

Ale w walkę z pomorem zaangażowane są wszystkie służby. Wiceminister Romanowski poinformował, że resort rolnictwa jest w stałym kontakcie z wojewodami i wojewódzkimi służbami weterynaryjnymi w celu monitoringu sytuacji. Na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu rozpoczęły się dziś akcje poszukiwawcze pa∂łych dzików z udziałem służb mundurowych (straż, wojsko, policja, leśnicy, straż graniczna).

Specustawa po uchwaleniu przez Sejm i podpisie Prezydenta ma wejść w życie po 7 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będzie to najpóźniej do końca grudnia br.  bcz,  dkol

Fot. Kolasińska

CZYTAJ TAKŻE:
NIK o ASF: Bioasekuracja do poprawy

Nowe pomysły na walkę z ASF - dyskusja z rolnikami

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

Galeria zdjęć

Konferencja w MRiRW. Od lewej: prof. Krzysztof Niemczuk, wiceminister Rafał Romanowski i GLW Paweł Niemczuk.
Konferencja w MRiRW. Od lewej: prof. Krzysztof Niemczuk, wiceminister Rafał Romanowski i GLW Paweł Niemczuk.
Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.
Dyrektor PIW PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii