Reklama zniknie za 11 sekund

Szwajcaria respektuje regulacje KE

Obrazek

Pełniący obowiązki Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski opublikował komunikat w sprawie domniemanego wprowadzenia przez Konfederację Szwajcarską zakazu importu wieprzowiny z Polski.

15 kwietnia 2014, 17:08

W komunikacie czytamy: "W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi rzekomego wprowadzenia przez Konfederację Szwajcarską zakazu importu wieprzowiny z Polski informuję, że w dniu dzisiejszym (14.04 - red.) Główny Lekarz Weterynarii Polski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Głównym Lekarzem Weterynarii Szwajcarii panem Hansem Wysfem, który zaprzeczył wprowadzeniu jakichkolwiek restrykcji dotyczących importu polskiego mięsa wieprzowego, które wykraczałyby poza opublikowaną Decyzję Komisji 2014/178.

W związku z tym, polskie mięso wieprzowe dopuszczone do handlu na rynek UE jest tak samo traktowane przez władze weterynaryjne Konfederacji Szwajcarskiej.

Szwajcaria obecnie nie posiada kontroli weterynaryjnej na granicy z UE i zgodnie z porozumieniami zawartymi z Unią Europejską respektuje wszystkie przyjęte przez Komisję Europejską regulacje, wdrażając je do własnego systemu prawnego".

O rozmowie telefonicznej obu ministrów pisaliśmy już wczoraj, odsyłając jednocześnie do szwajcarskiej strony internetowej, gdzie znajdował się komunikat o zakazie sprowadzania do Szwajcarii wieprzowiny z Polski i Litwy. Prawdą jest, że Szwajcaria nie wprowadziła odrębnego embarga na polską wieprzowinę. Tyle, że uznając regulacje KE i wdrażając je do własnego systemu prawnego, kraj ten jednocześnie nie może importować na swoje terytorium wieprzowiny ze strefy zagrożonej ASF, która w Polsce istnieje. A zatem taki zakaz importu wieprzowiny z Polski istnieje, choć w ograniczonym zakresie. bczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)