Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Szybko sprzedać tuczniki, ale… komu?

Obrazek

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że zmiana dotychczasowej strefy buforowej nastąpi w najbliższą sobotę. To oznacza, że rolnicy z tych gmin, które od soboty znajdą się poza strefą, aby otrzymać rekompensaty muszą sprzedać swoje tuczniki do piątku 28 marca!

27 marca 2014, 12:26

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Pomimo deklaracji ministra Sawickiego i wicepremiera Piechocińskiego mówiących o szybkim i sprawnym zdjęciu nadwyżki tuczników z obecnej strefy buforowej, takie działania nie nastąpiły. Z informacji, które docierają do naszej redakcji od rolników ze strefy buforowej wynika, że skup prowadzi zaledwie kilka drobnych ubojni. Duże zakłady, pomimo zapewnień ministra o możliwości wprowadzenia na rynek mięsa z tuczników skupionych ze strefy ASF, najwyraźniej nie mają ochoty na skup.

Zmiana granic strefy przed zdjęciem z niej nadwyżki tuczników może oznaczać powrót zdesperowanych producentów trzody na blokady dróg. A co wówczas obieca im minister rolnictwa?

Nadal nie wiadomo także którym rolnikom będą się należały rekompensaty i kiedy konkretnie będą wypłacane. Z wypowiedzi ministra wynika jedynie, że wypłacane będą one w przyszłym tygodniu na podstawie faktur z adnotacją o dokonaniu skupu w strefie buforowej. To wciąż ogólniki i szczątkowe informacje, a rolnicy czekają na konkrety. bczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)