StoryEditor

USA – czasowe wstrzymanie importu wieprzowiny z Polski

Wyjaśnienia potrwają przez kilka najbliższych tygodni, znamy konkretne powody wprowadzenia zakazu importu wieprzowiny do USA. 
22.10.2018., 10:10h

– W oficjalnym piśmie z dnia 16.10.2018, które wpłynęło dn. 18.10.2018 do Głównego Inspektoratu Weterynarii Stany Zjednoczone poinformowały o czasowym wstrzymaniu importu wieprzowiny z Polski, do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – tłumaczy Witold Choiński, Prezes Związku Polskie Mięso. 

USA mają wątpliwości co do obszarów, na których umiejscowione są zakłady, czyli w Sokołowie Podlaskim i Ełku. Teren zakładu jest uznany za strefę białą, ale dookoła faktycznie jest strefa żółta, co wprowadziło Stany Zjednoczone w błąd. Takie oznaczenie w UE terenu jest prawidłowe i zgodne z przepisami, a więc zakłady nie wysyłały wieprzowiny wbrew prawu. Sytuacja jest o tyle trudna, że wyjaśnienie będzie trwało kilka tygodni. 

– Sprawą obecnie zajmuje się Ministerstwo Spraw Zagranicznych i może to potrwać nawet kilka tygodni – tłumaczy Choiński. 

Jeżeli jednak doszłoby do całkowitego zakazu importu wieprzowiny to utracilibyśmy jeden z największych krajów importujących ten gatunek mięsa. 

– USA jest największym odbiorcą spoza UE. Z Polski eksportujemy 20% wieprzowiny właśnie do USA. Włochy są na drugim miejscu, bo import stanowi aż 10%. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy ponad 65 tysięcy ton wieprzowiny, co stanowiło ponad 750 mln zł – mówi prezes Choiński.  

Sytuacja może potoczyć się dwojako – albo rząd USA zmieni zdanie i zniesie zakaz, uwzględniając polskie tłumaczenia i prawo unijne – albo utrzyma zakaz, bo jak twierdzi prawdopodobieństwo zawleczenia wirusa ASF jest tak wysokie, że nie chcą ryzykować. 

Minister Jadwiga Emilewicz spotkała się z zastępcą ambasadora Stanów Zjednoczonych E.  F. Green’em w celu rozwiania nieporozumień wokół handlu wieprzowiną z USA.
Podczas spotkania Minister Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk  przekazali  stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF . Wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego. Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie. 
Liczymy, że przedstawione wyjaśnienia spowodują szybką korektę podjętej decyzji.  Obydwie strony pozostają w  kontakcie roboczym do ostatecznego wyjaśnienia sprawy.

dkol/ Departament Komunikacji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 07:10