Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

USA – ryzyko pojawienia się ASF w Stanach jest wysokie

Obrazek

Stany Zjednoczone prowadzą szereg działań zabezpieczających granice przed przedostaniem się wirusa. Jeden ze specjalistów mimo wszystko podkreśla, że ryzyko zawleczenia ASF jest bardzo wysokie. 

Dorota Kolasińska2 września 2019, 09:18
Doktor Patric Webb z National Pork Board podkreślił, że ryzyko zawleczenia wirusa ASF do Stanów Zjednoczonych jest bardzo wysokie, a nawet wysoce nadzorowana kontrola nad drogami przemieszczenia wirusa może z czasem zawieść. 

Jedną z dróg przeniesienia wirusa na teren USA według dr. Webb może być celowe działanie obywateli innych państw, a tego zamysłu postępowanie nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Kolejnym zagrożeniem, które wymienił dr. Webb są pasażerowie przewożący mięso i wyroby pozytywne pod względem ASF zza granicy. 

Kolejną dość niebezpieczną grupą są sami rolnicy, którzy w mniejszych stadach skarmiają resztki kuchenne. 

Jednak kolejna droga jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ Stany Zjednoczone importują znaczne ilości paszy z Chin, gdzie ASF nadal pustoszy tamtejsze chlewnie. 

Stany Zjednoczone prowadzą stały monitoring ścieżek przeniesienia ASF na teren kraju.

Służby celne, graniczne i USDA (Kwarantanna i Ochrona Roślin) współpracują ze sobą i pomagają w tworzeniu nowych regulacji i przepisów. Na wielu lotniskach są prowadzone konfiskaty produktów pochodzenia zwierzęcego, a wykorzystywane są do przeszukiwań bagaży psy rasy beagle, nazywane potoczne Brygada Beagle, która świetnie sprawdza się w tej roli. 

oprac. dkol na podst. pigsite.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)