Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Ustawa o ASF w Sejmie

Obrazek

Do Sejmu wpłynął dzisiaj projekt ustawy o afrykańskim pomorze świń. Pierwsze czytanie odbędzie się już w poniedziałek. Tymczasem ministerstwo rolnictwa rozmawia z Komisja Europejską na temat dofinansowania programów pomocy rolników poszkodowanych przez ASF.

2 września 2016, 10:49

Rada Ministrów drogą obiegową przyjęła ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Projektowi nadano już numer sejmowy i w poniedziałek może odbyć się pierwsze czytanie. Minister Krzysztof Jurgiel otrzymał także zapewnienie marszałka Senatu, że ustawa zostanie uchwalona na pierwszym posiedzeniu wakacjach.

–Liczymy na to, że 10 września może ją podpisać prezydent – powiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 

Pierwsza specustawa ma ułatwić skup świń z rejonów występowania ASF i przerobienia je na konserwy, które potem kupią instytucje państwowe. Resort rolnictwa przekonuje, że wśród zakładów mięsnych jest duże zainteresowanie współpracą. W pierwszym rzucie można spodziewać się skupienia ok. 100 tyś. sztuk świń. Druga specustawa, zawierające zaostrzone przepisy weterynaryjne, jeszcze nie została przyjęta przez rząd, ale resort rolnictwa zapewnia, że 12 września Sejm rozpocznie nad nią prace.

Gdzie jest minister?

Uspokajam Polskie Stronnictwo Ludowe, nie ma potrzeby poszukiwania ministra Jurgiela. Minister pracuje czego dowodem są te ustawy. Minister spotyka się z rolnikami, minister czynnie uczestniczy w pracach resortu. Nie chowa się i nie ma specjalnej potrzeby poszukiwania ministra Jurgiela –skomentował ostatnie zarzuty opozycji o bezczynności Krzysztof Jurgiela wiceminister Rafał Romanowski. 

Rozmowy w Brukseli

Ministerstwo rolnictwa poinformowało także o szczegółach ostatnich rozmów w Brukseli.  - Jest pełna chęć  i wola współpracy ze strony Komisji Europejskiej. Otrzymaliśmy  zapewnienie, że możemy liczyć na wsparcie w uzyskaniu pomocy finansowej przy wygaszaniu produkcji, dostosowywaniu się do wymogów bezpieczeństwa hodowli oraz ograniczaniu populacji dzików. Komisja Europejska chce wspierać Polskę w ograniczeniu populacji dzików – powiedział wiceminister Jacek Bogucki.

Będzie płot?

Otwarta pozostaje sprawa budowy płotu na granicy z Ukraina. W ostatnim czasie w tym kraju wirus ASF rozwija się w zupełnie niekontrolowany sposób. Płot miałby powstrzymywać napływ chorych dzików zza wschodniej. Komisja Europejska odnosi się jednak do całego pomysłu sceptycznie ponieważ zamierza skupić się na finansowaniu programów zwalczania ASF na Ukrainie. Polski rząd będzie teraz analizował budowę płotu pod kątem skuteczności oraz kosztów.

Resort rolnictwa chce także rozszerzyć strefę obowiązkowego odstrzału sanitarnego dzików z 50 do 150 km od wschodniej granicy w głąb kraju. Celem jest rozrzedzenie populacji dzików do pół sztuki na kilometr kwadratowy.  wk

Fot. MRiRWWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)