Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

V Forum Rolników i Agrobiznesu – ASF nie odpuszcza

– Z ASF muszą walczyć wszyscy, którzy są zainteresowani produkcją świń w kraju. Niestety, nie wszystko zależy od inspekcji weterynaryjnej – mówił podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Paulina Janusz-Twardowska28 listopada 2020, 12:00
Podczas naszego tegorocznego Forum dr Bogdan Konopka przedstawił raport z walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) w Polsce w bieżącym roku oraz odpowiadał na pytania Internautów. Z jego relacji wynika, że najgorsza sytuacja w tym roku jest w woj. lubelskim, gdzie potwierdzono 61 zakażonych chlewni.

103 ogniska ASF w kraju

– Na Lubelszczyźnie jest gehenna, walkę z chorobą zaczął koordynować mój zastępca. Tam trzeba było podjąć bardzo drastyczne decyzje o wybyciu świń w gospodarstwa kontaktowych, min. ze względu na ogromne rozdrobnienie produkcji i przenoszenie się choroby właściwie po sąsiedzku. W przeddzień podjęcia tej decyzji na 128 chlewni kontaktowych w 14 potwierdzono ASF, choć choroba jeszcze nie dawała objawów – mówił dr Konopka.
Tymczasem z pomorem uporało się woj. podlaskie, gdzie już kolejny rok nie rejestruje się choroby w stadach świń. W warmińsko-mazurskim odnotowano 8, a w Wielkopolsce 6 ognisk ASF. Jak wskazywał GLW, w tym roku udało się uwolnić niektóre regiony kraju ze stref z ograniczeniami. – Ze strefy niebieskiej do czerwonej lub z czerwonej do żółtej w tym roku przenieśliśmy 158 gmin, w tym gminy w powiatach leszczyńskim i poznańskim – wyliczył.
W sumie do dnia naszego Forum w chlewniach zakażonych afrykańskim pomorem świń uśmiercono 57 tys. świń. Ponadto zlikwidowano 5,3 tys. zwierząt w gospodarstwach kontaktowych.  70% spośród wszystkich ognisk wystąpiło w stadach do 50 szt.
– W woj. lubuskim potwierdzono największe ognisko choroby, gdzie utrzymywanych było około 7 tys. macior z odchowem – relacjonował krajowy lekarz.

3604 przypadków pomoru

Tak jak w zakresie ognisk prym wiedzie woj. lubelskie, tak w zakresie przypadków ASF niechlubnym liderem jest woj. warmińsko mazurskie, gdzie potwierdzono 1258 dzików z pomorem. W sumie w całym kraju jest 3604 przypadki ASF, przy czym zakażonych dzików było ponad 6 tys.
W woj. lubuskim, gdzie potwierdzono 949 przypadki ASF powstały płoty, które miały ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Niestety, działania te okazały się nieskuteczne i pomór rozlał się już niemal na całym terytorium tego województwa i wkroczył na obszar zachodniej Wielkopolski. Skuteczniejszą barierę wciąż stanowią drogi ekspresowe i autostrady.
– Nawet stawianie ogrodzeń do nieba nie przyniesie efektu, jeśli ktoś wyrzuci resztki zawierające zakażoną wieprzowinę. Na dzień dzisiejszy mamy ponad 800 km ogrodzeń wliczając w to drogi ekspresowe i autostrady – powiedział dr Konopka.

Problemy ze sprzedażą ze stref


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy