Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Walka z ASF – ministerstwo przykręca śrubę rolnikom

Zaostrzenie walki z afrykańskim pomorem świń zapowiada ministerstwo rolnictwa. Rolnicy, którzy nie przestrzegają zasad bioasekuracji mogą zapomnieć o jakichkolwiek rekompensatach.

wk26 czerwca 2019, 06:00
Z danych statystycznych wynika, że w tym roku sytuacja z ogniskami nie jest taka zła. Obecnie mamy ich 6, a rok temu o tej porze było ich aż 15. Gorzej jest przypadkami ASF u dzików, których liczba niepokojąco rośnie.  Resort rolnictwa nie ma więc wątpliwości, że najgorsze jest jeszcze przed nami.

– Jestem realistą, przy wysokich temperaturach i aktywności zwierząt, które są wektorami zapewne jeszcze jakieś ogniska się pojawią. Trzeba po prostu realnie patrzeć na sprawę - komentuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ale nie oznacza to jednak bezczynności. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników do przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dla hodowców trzody chlewnej to podstawowy obowiązek, aby ustrzec się przed wirusem.

- Będziemy z ASF walczyć w trochę inny sposób, śledząc przede wszystkim nieprawidłowości występujące w gospodarstwie. będą doprowadzać do tego, że osoba taka nie otrzyma odszkodowania. Nadszedł czas, kiedy trzeba naprawdę umiejętnie zabezpieczyć swoje gospodarstwo, swój dorobek życiowy i nie pozwalać, aby ASF się tam przedostał - powiedział Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. 

- Musimy wzmocnić bioasekurację i wszyscy, którzy chcą żyć z hodowli świń powinni bardzo poważnie traktować i podchodzić do bioasekuracji w gospodarstwach - wtórował mu na ostatniej konferencji prasowej minister Ardanowski.  

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że równie ważne jak zachowywanie zasad bioasekuracji jest walka z dzikami. Ale jednocześnie przeciwstawił się pojawiającym się ostatnio pomysłom, aby przeprowadzić całkowitą depopulację tego gatunku.

- To jest absolutnie zbędne. Nie ma powodu, aby wybić wszystkie dziki w Polsce. Ale tam gdzie dziki są realnym zagrożeniem rozniesienia choroby, tam populacja powinna być zmniejszona do poziomu zalecanego przez ESFA, która określa ile na kilometrze kwadratowym zwierząt może pozostać aby nie roznosić choroby - powiedział J. K. Ardanowski.

Minister rolnictwa poinformował, że do Komisji Europejskiej zostało zgłoszonych kolejnych kilkanaście gmin, w których wirusa nie było na tyle wystarczająco długo, że można tam przywrócić hodowlę świń.


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)