Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Wiceminister Giżyński: nie będzie żadnych odstępstw od bioasekuracji

Nie będzie odstępstw od rygorystycznych zasad bioasekuracji. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zatrzymać wirusa afrykańskiego pomoru świń - zapowiada resort rolnictwa. Rolnicy, którzy nie będą ich przestrzegać, nie mają co liczyć na żadne odszkodowania za zabite świnie. Do września tego roku z tego tytułu rolnicy otrzymali prawie 7 mln zł.  

wk10 grudnia 2020, 12:37
Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiona została informacja dotycząca stanu realizacji programów przyjętych przez rząd i MRiRW od 2016 r. w związku z epidemią wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz o stanie wypłat odszkodowań dla rolników z tytułu ASF. 

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński przypomniał, że w latach 2015 – 2018 na terytorium Polski realizowany był „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń”. Jego głównym celem było zapobieganie szerzeniu się ASF poprzez podniesienie poziomu bioasekuracji w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie oraz ograniczenie liczby gospodarstw o niskim poziomie zabezpieczenia, niezależnie od ich wielkości i liczby utrzymywanych zwierząt.

Co do zasady świnie mogły być utrzymywane wyłącznie w gospodarstwach, które spełniały wymagania bioasekuracji. Rolnicy musieli się dostosować lub zrezygnować z hodowli. Przysługiwały za to odszkodowania. 

Koszty poniesione w zakresie programu bioasekuracji były następujące:
  • 2015 r. – 2 764 323,21 zł,
  • 2016 r. – 1 246 058,23 zł,
  • 2017 r. – 13 807 765,78 zł,
  • 2018 r. – 784 350,07 zł.

Zero tolerancji

Wiceminister Szymon Giżyński przypomniał, że rozwój epidemii zmusił MRiRW do zaostrzenia zasad bioasekuracji na przełomie 2018 i 2019 r. W przypadku wystąpienia tej choroby w gospodarstwach utrzymujących świnie oraz gospodarstwach kontaktowych powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję o ich zabiciu. Z tego tytułu rolnikowi przysługują odszkodowania ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. W związku z wystąpieniem ognisk ASF u świń w 2020 r., wartość wypłaconych w okresie styczeń – wrzesień w 2020 r. odszkodowań za zabite świnie w gospodarstwach wyniosła ponad 6,8 mln zł. 

Ale rekompensaty otrzymują tylko ci rolnicy, którzy przestrzegają zasad bioasekuracji. I z tej zasady nie będzie żadnych odstępstw.

- Jest absolutnie oczywiste, że rygorystyczna bioasekuracja musi działać konsekwentnie i skutecznie bez względu czy w gospodarstwie są dwie świnki, czy dwadzieścia tysięcy – mówił Sz. Giżyński.

Także Główny Lekarz Weterynarii zapewnił, że nie Inspekcja Weterynaryjnej nie może przymykać oczu na nieprawidłowości i potwierdzać nieprawdę co do stanu zabezpieczenia biologicznego gospodarstwa.

- Dlatego sprawa jest zero-jedynkowa. Albo się należy, albo nie należy. Nie ma, że się trochę należy, albo trochę nie należy – mówił w Sejmie Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii.

Co z odstrzałem?


Posłowie podczas dyskusji pytali także o sprawę odstrzału dzików. Przedstawiciele resortu rolnictwa podkreślili, że mimo krytyki ze strony ekologów polowania stanowią jedną z podstawowych form walki z ASF. I robią to nie tylko Polacy, ale także Francuzi, Niemcy, Czesi oraz Belgowie. I nikt tam nie kwestionuje potrzeby odstrzału dzików. Zdaniem MRiRW w Polsce sprawa ta cały czas kuleje.

- Ale my sobie nie możemy poradzić z instytucją która jest do tego powołana, bo jest monopolista, mówię o Polskim Związku Łowieckim, którego nie dało się przez tyle lat przekonać, ze stoi przed nami narodowe zadania do wykonania – powiedział wiceminister Sz. Giżyński.

Chodź wiele tu zrobiono. Przepisy pozwalają już na polowania z noktowizorami i podczerwienią, spenalizowano przeszkadzanie w polowaniach oraz utworzono specjalne grupy myśliwych składające się ze służb mundurowych.    

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do 1 grudnia odstrzelono 150 tys. dzików. W 2020 r. wykryto 103 ogniska afrykańskiego pomoru świń. 

wk, fot. MRiRW


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)