Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Wietnam: Wynaleziono szczepionkę przeciwko ASF!

Obrazek

Władze Wietnamu ogłosiły 2 lipca br., że odniosły sukces w tworzeniu szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Eksperci mają w tej sprawie sceptyczne nastawienie, ale mimo wszystko jest to jakiś postęp w sprawie i światełko w tunelu dla wszystkich producentów trzody.

Dorota Kolasińska3 lipca 2019, 11:57
W Wietnamie od czasu wybuchu ASF w kraju zabito ponad 2,9 miliona świń. Minister rolnictwa Nguyen Xuan Cuong powiedział, że populacja trzody niedawno liczyła około 30 milionów szt.

– Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze i wkrótce będziemy mieli szczepionkę – powiedział Cuong, według oficjalnej agencji informacyjnej Wietnamu (VNA).

Szczepionka, opracowana w Narodowym Uniwersytecie Rolniczym Wietnamu, została przetestowana w laboratorium oraz w trzech gospodarstwach w północnym Wietnamie.

Eksperci od afrykańskiego pomoru świń byli jednak sceptyczni wobec twierdzeń o postępach i uważają, że potrzebne są znacznie szersze badania, aby udowodnić żywotność jakiejkolwiek szczepionki.

– Potrzebujemy różnych faz badań klinicznych, najpierw w warunkach eksperymentalnych, a następnie próby terenowe z naturalną ekspozycją na wirusa i nie może to być mała próba - powiedział Dirk Pfeiffer, profesor epidemiologii weterynaryjnej Uniwersytetu w Hongkongu.

Złożona natura wirusa i luki w wiedzy dotyczącej infekcji i odporności dotychczas utrudniały globalne wysiłki na rzecz opracowania szczepionki przeciwko chorobie, która jest nieszkodliwa dla ludzi, ale śmiertelna dla świń.

Naukowcy z innych krajów porzucili próby użycia zabitego wirusa w szczepionce, a zespoły w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach pracują zamiast tego nad żywymi szczepionkami, które niosą ze sobą większe zagrożenie bezpieczeństwa.

W początkowych próbach w Wietnamie 31 z 33 świń, którym wstrzyknięto dwukrotnie szczepionkę testową są nadal zdrowe. Nie podano dalszych szczegółów dotyczących szczepionki ani badań. Dyrektor uniwersytetu rolniczego, Nguyen Thi Lan, powiedział, że szczepionka nadal wymaga dalszych badań i testów na większą skalę.

Wieprzowina stanowi trzy czwarte całkowitego spożycia mięsa w Wietnamie, kraju liczącego 95 milionów ludzi, gdzie większość świń hodowanych w gospodarstwach domowych jest konsumowana na terenie kraju. Wietnamski przemysł wieprzowy jest wyceniany na 94 bilionów dongów (4 miliardy dolarów) rocznie i stanowi prawie 10 % wietnamskiego sektora rolnego. Nic więc dziwnego, że najbardziej intensywne prace badawcze dotyczące szczepionki trwają w krajach, w których wirus zbiera największe żniwo. Wirusa do badań akurat tam, podobnie jak w Polsce jest pod dostatkiem… 

oprac dkol na podst. thepigsite.com
Fot. thepigsite.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)