Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Wirus się rozprzestrzenił! ASF z Dominikany zawędrował na Haiti

Obrazek

Niestety, ASF z Dominikany zawędrował na Haiti. Jest to pierwsze potwierdzone ognisko wirusa na tej wyspie od 1984 roku.

Dominika Mulak29 września 2021, 13:53
Producenci trzody chlewnej w obu Amerykach są w stanie alarmu po tym, jak w ubiegłym tygodniu potwierdzono pierwsze ognisko ASF na Haiti, kraju, który dzieli tę samą wyspę z Republiką Dominikany. Wygląda na to, że choroba przekroczyła granicę, zarażając przy tym świnie w małym gospodarstwie.

Dokładnie 20 września Główny Lekarz Weterynarii na Haiti zgłosił do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) pierwsze od 37 lat ognisko ASF. Próbka została pobrana od świni w prowincji graniczącej z Republiką Dominikańską i została przetestowana przez Krajowe Laboratoria Weterynaryjne Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w ramach wspólnego programu badawczego.

Zintensyfikowane działania


Brazylia, USA, Kanada i Meksyk, jako główni gracze na rynku światowym, zintensyfikowały działania mające na celu zapobieżenie przedostaniu się ASF na ich granice. USDA wprowadziła bardziej rygorystyczne zasady dla Wysp Dziewiczych i Puerto Rico, podczas gdy inne kraje zwiększyły kontrole graniczne dla produktów pochodzenia zwierzęcego i rozpoczęły kampanie informacyjne dla hodowców świń i opinii publicznej.

- Ministerstwo Rolnictwa wyprzedziło agendę i zintensyfikowało inspekcje w głównych portach w kraju, uniemożliwiając wwóz produktów mięsnych - powiedział Sulivan Alves, dyrektor techniczny brazylijskiego stowarzyszenia producentów białka zwierzęcego (ABPA). Ponadto podpisano międzypaństwową umowę awaryjną w sprawie zapobiegania ASF i przeprowadzono krajową kampanię podnoszącą świadomość. Łącznie 21 stowarzyszeń z 18 krajów obu Ameryk pracuje wspólnie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Źródło: www.euromeatnews.com, USDA
Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)