Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Własne wyroby na Wielkanoc, czyli ubój na potrzeby własne

Obrazek

Zbliża się Wielkanoc. W marcu wielu hodowców będzie więc chciało ubić świnie na własny użytek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubój gospodarczy jest dozwolony na terenie całego kraju, jednak pod pewnymi warunkami.

Paulina Janusz-Twardowska13 lutego 2018, 10:23
Chęć uboju świni należy zawsze zgłosić do PLW minimum 24 godziny przed zdarzeniem (pisemnie, osobiście, e-mailowo). Obowiązkowym jest badanie mięsa w kierunku włośnicy. Te dwa wymogi muszą spełnić wszyscy hodowcy, którzy chcą przy okazji świąt pokosztować wyrobów ze świnki wyhodowanej we własnym gospodarstwie.

– Bardziej skomplikowana procedura dotyczy gospodarstw pozostających na terenie stref ASF. We wszystkich strefach poza czynnościami obowiązkowymi w całym kraju konieczne jest również badanie przed- i poubojowe zwierząt. Ponadto do uboju gospodarczego przeznaczone mogą być tylko te świnie, które przebywają w danej siedzibie stada nie krócej niż 30 dni, a ubój może być wykonany tylko na jej terenie – informuje Mirosław Czech, WLW z Białegostoku. Wskazuje również, że w strefie niebieskiej wymagane są badania w kierunki wirusa ASF, a w strefach czerwonej i żółtej, o tym czy należy wysłać próby do badań decyduje PLW. Badania na obecność wirusa ważne są przez 15 dni od próbobrania.

Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów grozi kara finansowa w wysokości 100–2000 zł. – Dotkliwsze konsekwencje finansowe są nakładane, jeśli mięso z uboju gospodarczego zostanie wprowadzone do obrotu. Wówczas kara wynosi 1000–5000 zł. Wieprzowina pozyskana w gospodarstwie ma w nim pozostać – dodaje Wojciech Barszcz z WIW w Białymstoku.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)