Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Za kolejne ogniska ASF odpowiada handlarz prosiętami bez dokumentacji?

11.08.2016

Drukuj

Za kolejne ogniska ASF odpowiada handlarz prosiętami bez dokumentacji?

Artykuł dostępny

Jak wynika z niepotwierdzonych jeszcze informacji źródłem zakażenia wirusem ASF u świń w gminie Zambrów i Wysokie Mazowieckie były zakupione zainfekowane prosięta. Zwięrzęta były sprzedawane bez pełnej dokumentacji przez handlarza, nieposiadającego nawet własnego gospodarstwa. Handlarz mógł mieć w sprzedaży nawet kilkaset sztuk prosiąt, w tym także pochodzące z okolic Hajnówki (obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z wcześniejszych ognisk ASF). Zwierzęta były sprzedawane nielegoalnie. Natomiast skuszeni dobrą ceną hodowcy, zakupili je nie mając pewności skąd pochodzą.

r e k l a m aOsobę sprzedającą nielegalne prosięta już zidentyfikowano, trwa dochodzenie, ile dokładnie prosiąt sprzedała i w jakie miejsca. Tymczasem nieoficjalnie wiadomo, że jest już 10 ognisko ASF i szykuje się lawina kolejnych.

Cały czas dowiadujemy się o kolejnych przypadkach wykrycia ASF w stadach świń. Co gorsza, choroba zaczyna wychodzić poza granice dotychczasowych stref buforowych. Najbliższe dni pokażą jak duże będzie zagrożenie dla obszarów poza dotychczas obowiązującą strefą z ograniczeniami.

Polecany artykuł

Ostra krytyka transportu utylizowanych świń z ASFJak informuje Inspekcja Weterynaryjna, ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie.

Obydwa gospodarstwa, w których wyznaczono ogniska choroby, położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.  W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF).
O sytuacji na Podlasiu będziemy informować na bieżąco na www.topagrar.pl.     ag, bcz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii