Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Zachodniopomorskie: Dwa martwe dziki z ASF – wirus jest już w regionie!

Wirus ASF dotyka kolejny region w Polsce – wykryto go w Województwie Zachodniopomorskim. Pierwsze 2 przypadki zostały potwierdzone u dwóch martwych dzików, znalezionych niedaleko wsi Czelin, w gminie Mieszkowice – informuje Radio Szczecin.

Bartłomiej Czekała17 grudnia 2020, 21:33
Jak czytamy na portalu radioszczecin.pl, według analizy służb weterynaryjnych, wirus przedostał się do naszego województwa z Niemiec, z Brandenburgii.

–Tam niedawno miał miejsce zbiór kukurydzy, co oznacza wzmożoną migrację dzików. Niemcy mają już od jakiegoś czasu w Brandenburgii wirusa. Bariera Odry nie jest tak bezpieczną, jak może się to wydawać  - mówił na antenie Radia Szczecin zachodniopomorski lekarz weterynarii dr Maciej Prost.

Przypomnijmy, że rok temu wirus Afrykańskiego Pomoru Świń pojawił się w woj. lubuskim, a niedługo później w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Teraz pomór dotknął dziki w Zachodniopomorskiem.

To zła informacja dla producentów trzody chlewnej w tym regionie. Jak pokazuje historia rozprzestrzeniania się ASF w Polsce od 2013 roku, prędzej czy później wirus przenosi się z dzików na świnie. Powstałe w ten sposób ogniska choroby muszą być likwidowane z urzędu, a zwierzęta trafiają do utylizacji.

oprac. bcz na podst. radioszczecin.pl
Fot. Envanto


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)