Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Zagłębia trzodowe w zasięgu ASF

Obrazek

Zaledwie 18 km dzieli trzecie co do wielkości produkcji świń w Polsce województwo łódzkie od wyznaczonej na Mazowszu strefy czerwonej i tylko 4 km od strefy ochronnej – żółtej. Rolnicy z terenów z intensywną produkcją świń szykują się na walkę z zarazą. 

Anna Kurek23 stycznia 2018, 18:00
Dziś ekspansję pomoru na zachód najdotkliwiej odczuwają producenci świń z Mazowsza, którzy znaleźli się w strefach ASF. 

Nikt nie chce kupować naszych prosiąt. Od czasu kiedy znaleźliśmy się w strefie żółtej producenci, z którymi współpracowaliśmy latami odwrócili się od nas. Oliwy do ognia dolewa niechęć powiatowych lekarzy weterynarii, którzy nie chcą świń ze stref na swoim terenie, a przecież żółta strefa jest jedynie obszarem ochronnym, w którym nie zostały stwierdzone ani ogniska, ani nawet przypadki ASF – żalą się producenci prosiąt spod Sochaczewa.

Każdy kto ma świnie zdaje sobie sprawę jakie konsekwencje czekają tych rolników. Nie da się z dnia na dzień zatrzymać porodów. Prosiąt z tygodnia na tydzień przybywa, świnie rosną, a chlewnie nie są z gumy. Hodowcy zdani są sami na siebie w poszukiwaniu zbytu i rozwiązywaniu problemu. Odpowiedzią rynkową, którą znają już doskonale producenci ze wschodu kraju są niższe ceny zarówno prosiąt jak i żywca. Historia pokazuje, że tylko czekać aż w okolicy pojawią się pierwsze ogniska i rozpocznie się prawdziwy dramat.

Niestety taki scenariusz maluje się dziś również dla reszty kraju. Po tym jak wirus przeskoczył na zachodnią stronę Wisły optymizm w branży się skończył. Producenci nie wierzą już, że chorobę uda się ujarzmić i zatrzymać. Stąd larum podnoszone przez rolników, którzy nagle znaleźli się niebezpiecznie blisko zarazy. Jednymi z pierwszych byli rolnicy z województwa łódzkiego gdzie utrzymywanych jest ponad 1 mln świń. Tam, m.in. w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, znajdują się potężne zagłębia trzodowe.

Kolejne spotkania planowane są w Wielkopolsce  (30 stycznia Lipno k/Leszna), gdzie w sumie stoi prawie połowa polskiego pogłowia bo ponad 4 mln świń.   aku1 z 1
Mapa stref ASF, na różowo zaznaczono trzy najwiażniejsze pod względem produkcji świń województwa

Mapa stref ASF, na różowo zaznaczono trzy najwiażniejsze pod względem produkcji świń województwa

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)