Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Zieloni chcą zlikwidować specustawę o ASF, którą przygotował Ardanowski

Obrazek

Zamiast prowadzić masowy odstrzał dzików należy skupić się na znajdowaniu padłych sztuk w lasach. Kolejny pomysł to zniesienie kar za przeszkadzanie w polowaniach. To tylko niektóre z elementów projektu ustawy o zwalczaniu ASF, którą przygotowała Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne.

wk26 maja 2021, 18:14

Poselski projekt zmiany ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt został zaprezentowany w Sejmie przez posłankę Małgorzatę Tracz z Partii Zielonych (Koalicji Obywatelska). Nowelizacja została przygotowana po to, aby zlikwidować tzw. Lex Ardanowski, czyli specustawę o ASF, którą przygotował poprzedni minister rolnictwa

– Od wprowadzenia Lex Ardanowski minęło już półtora roku. Ten  program okazał się totalną klęską rządu Zjednoczonej Prawicy – powiedziała Małgorzata Tracz.


ASF rozlewa się po kraju

Na potwierdzenie swoich słów podała dane. W 2019 r. było 48 ognisk ASF u świń oraz 2477 przypadków u dzików. Ale już w 2020 r., czyli po wprowadzeniu ustawy, były 103 ogniska u świń oraz 3934 przypadki u dzików.

– Ale nie chodzi tylko o wzrost ilościowy ale także o zwiększenie zasięgu terytorialnego. Najpierw ASF pustoszył ścianę wschodnią. Potem Pomorze, Mazowsze, Warmię i Mazury. Obecnie jest także w województwie lubuskim oraz wielkopolskim i przechodzi do Niemiec – tłumaczyła w Sejmie M. Tracz.


Nieskuteczne przepisy

Zdaniem autorów nowelizacji strategia rządu dotycząca masowego odstrzału dzików okazał się chybiona, ponieważ według statystyk na 84,5 tys. odstrzelonych dzików, tylko 458 miało ASF, czyli 0,5% miało chorobę. W tym samym okresie wśród padłych stwierdzono 2,5 tys. przypadków ASF. Nieefektywnie wydawane są także pieniądze. Z łącznej puli 133 mln zł na odstrzał wydano 82 mln zł, podczas, gdy  wyszukiwanie padłych dzików, tylko 2,5 mln zł.

– Prawdziwy plan walki z ASF wynajdowywanie padłych dzików oraz bioasekuracja – powiedziała M. Tracz.
Posłanka Tracz przypomniała też raport Najwyższej Izby Kontroli, który już dawno wskazywał na masowe nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji przez rolników.


Jakie zmiany?

Co proponują Zieloni w swojej nowelizacji?

 • zmianę sposobu wydawania pieniędzy, tak, aby więcej z nich trafiała na nadzór bierny, czyli wynajdowywanie padłych dzików,
 • ograniczenie odstrzału sanitarnego tylko do koniecznych sytuacji,
 • wyraźne rozróżnienie odstrzału sanitarnego od polowań dla rozrywki,
 • większe wsparcie finansowe na bioasekurację dla małych gospodarstw.


- To nie są działania pozorowane, ale realne działania systemowe, które trzeba wdrożyć zarówno dla dobra rolników jak i dla dobra przyrody i dzików  – podsumowała Małgorzata Tracz, która wyraziła nadzieję, że ustawa nie trafi do sejmowej „zamrażarki”, ale będzie szybko procedowana w komisji rolnictwa.

W złożonym już w Sejmie projekcie znajdują się także inne elementy:

 • definicja odstrzału sanitarnego,
 • obowiązek przewiezienia dzików odstrzelonych w ramach odstrzału sanitarnego do najbliższego punktu utylizacyjnego,
 • zakaz patroszenia dzików w łowisku,
 • zakaz prowadzenia polowań przez 72 godz. przez myśliwych od wykonania polowania na terenie zapowietrzonym lub zagrożonym,
 • obowiązek prowadzenia elektronicznej książki polowań,
 • obowiązek zgłoszenia odstrzału sanitarnego jako polowania zbiorowego do urzędu gminy,
 • zniesienie kar za przeszkadzanie w polowaniach.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)