Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Zmiany stref ASF? Nie latem

Obrazek

Producenci świń, którzy znaleźli się w niebieskich strefach ASF, jak na igłach wyczekują odwołania zagrożenia ze swojego terenu.  KE mówi jednak, nie teraz.

Paulina Janusz-Twardowska14 sierpnia 2020, 09:05
Z zasady niebieskie strefy ASF obowiązują przez 12 miesięcy od ich wyznaczenia. Jednak kraj, w którym zostały one ustanowione ma możliwość za pośrednictwem Głównego Lekarza Weterynarii wnioskowania do Komisji Europejskiej o wcześniejsze odwołanie strefy zagrożenia pod pewnymi warunkami, m.in. jeśli w wyznaczonym terenie nie występują kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. W Polsce takie obszary znajdują się m.in. w Wielkopolsce. Jest również przynajmniej kilka niebieskich stref wyznaczonych ponad rok temu, w których sytuacja epizootyczna jest stabilna.

Jak informuje GLW, w bieżącym roku kilkukrotnie występował on z wnioskiem do KE o zmianę statusu epizootycznego terenów objętych obszarem zagrożenia. Do chwili obecnej udało się przenieść z obszaru zagrożenia do obszaru objętego ograniczeniami 42 gminy lub ich części.

Niestety, miesiące letnie są traktowane przez Komisję Europejską jako okres wysokiego ryzyka występowania ognisk ASF. Tą hipotezę potwierdzają kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Zatem kolejne zmiany regionalizacji i znoszenie ww. obszarów może nastąpić najwcześniej jesienią.Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)