Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Zmiany w rozporządzeniu dot. ASF

Na etapie konsultacji publicznych jest obecnie zmiana rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, 328 i 360 oraz z 2019 r. poz. 90 i 1558). Zmiany dotyczą systemu otwartego hodowli świń, dzików i świniodzików. 
Dorota Kolasińska22 lipca 2020, 15:39

W uzasadnieniu projektu zakładającego zmiany MRiRW wyjaśnia, że mając na uwadze rozprzestrzenianie się ASF na obszarze Polski należy ograniczyć utrzymywanie świń, świniodzików oraz dzików w tzw. systemie otwartym, w części kraju, w której występują ogniska lub przypadki afrykańskiego pomoru świń, tj. obszarach objętych ograniczeniami oraz obszarach zagrożenia.

Obowiązujące regulacje dotyczące zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie i świniodziki muszą w większym stopniu uwzględniać zagrożenie związane z działalnością hodowców świń i świniodzików, którzy utrzymują swoje zwierzęta nie w budynkach inwentarskich, lecz w systemie otwartym (na wolnym wybiegu). Należy dodatkowo zauważyć, że hodowców tych nie dotyczą wymogi bioasekuracji odnoszące się do budynków inwentarskich, które podnoszą bezpieczeństwo hodowli. Przy czym faktem jest, że w przypadku gospodarstw opierających się o system otwarty, ryzyko zawleczenia choroby jest obiektywnie większe z uwagi na zwiększone występowanie czynników niezależnych od człowieka, w tym w szczególności trudnych do uniknięcia kontaktów pomiędzy świniami/świniodzikami, a innymi zwierzętami: gryzoniami, zwierzętami domowymi oraz dzikimi – czytamy w uzasadnieniu.

Podobne ryzyko istnieje w gospodarstwach utrzymujących dziki. MRiRW dodatkowo argumentuje zmiany sytuacją epizootyczną oraz danymi z lat 2018 - 2020 (wg stanu na 5 czerwca 2020r.) dotyczące występowania dwóch przypadków oraz jednego ogniska ASF u dzików, świniodzików i świń na obszarach objętych ograniczeniami, w województwach podlaskim, mazowieckim oraz lubelskim. 

Nie tylko w Polsce takie zmiany


Jak się okazuje zakaz utrzymywania świń w systemie otwartym znalazł się również wśród zaleceń Komisji Europejskiej w dokumencie DG Sante, „Strategiczne podejście do zarządzania afrykańskim pomorem świń dla UE"- wer. 10, skierowanym do państw członkowskich UE, w celu eliminacji tej choroby na terenach nią dotkniętych, sporządzonym na podstawie raportów i opinii naukowych Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności – EFSA.

– Zakaz taki wprowadziło wiele państw członkowskich UE, w tym w szczególności zakaz ten obowiązuje na całym terytorium Litwy oraz Estonii. Belgia (gdzie jak dotąd nie stwierdzono ognisk ASF) i Słowacja wprowadziły przy tym tego rodzaju zakaz w obszarach ochronnych oraz objętych ograniczeniami, natomiast Włochy zakazały utrzymywania świń w systemie otwartym na terenie Sardynii – wymienia MRiRW w uzasadnieniu. 


Kogo dotkną zmiany? 



MRiRW wymienia, że proponowane zmiany dotyczą w sumie 67 gospodarstw w Polsce, w tym odpowiednio w województwach: dolnośląskim (7), lubelskim (4), lubuskim (7), łódzkim (1), mazowieckim (9), podkarpackim (4), pomorskim (9), świętokrzyskim (1), warmińsko-mazurskim (6), wielkopolskim (19).


Regulacje wg. MRiRW nie wymagają wprowadzenia przepisów przejściowych, a zmiany wejdą w życie po 21 dniach po ogłoszeniu w dzienniku ustaw. 

dkol



Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)