Reklama zniknie za 11 sekund

Żołnierze kontra dziki

Obrazek

Służby cywilne nie dają sobie rady z walką z afrykańskim pomorem świń. Pięciu wojewodów wystąpiło z wnioskiem o włączenie wojska do akcji zwalczania ASF.

Paulina Janusz-Twardowska28 października 2016, 11:36

Na ostatnim posiedzeniu międzyresortowego zespołu do walski z ASF wojewodowie: podlaski, mazowiecki, lubelski, warmińsko-mazurski i podkarpacki wystąpili do MON z wnioskiem o włączenie służb zbrojnych do akcji zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wojsko już prowadzi działania mające na celu oszacowanie liczby dzików na terenach poligonów. Główny Lekarz Weterynarii sporządził również specjalne wytyczne dla wojskowych, którzy mają także zbierać padłe dziki.

Zintensyfikowana redukcja populacji dzików prowadzona jest w pięciu granicznych województwach: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego. Odstrzelone zwierzęta na czas badań laboratoryjnych w przeprowadzanych w PIWet w Puławach przechowywane są w specjalnie zakupionych do tego celu chłodniach. W województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim znajdują się 133 chłodnie.

Nowy zespół ekspertów

Podczas czwartkowego spotkania zespołu podjęta została decyzja o powołaniu Zespołu Ekspertów do spraw zagrożeń ASF, w skład którego powinni wejść naukowcy i specjaliści z:

  • Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach,
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Instytutu Ekspertyz Sądowych,
  • Instytutu Genetyki Sądowej
  • oraz Instytutu Genetyki Człowieka.

Ma on się zająć badaniami naukowym na temat ASF, szczególnie że istnieje już możliwość opracowania konstruktów genetycznych, które w przyszłości mogą być wykorzystane do stworzenia szczepionki przeciw ASF. Prace rozpoczęły już naukowe ośrodki holenderskie i brytyjskie, a także Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach. Jednak proces może być długotrwały. Prace nad próbami stworzenia skutecznej szczepionki trwają od początku lat 70 ub. wieku.   pj-tNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)