Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Złóż wniosek o refundację kosztów bioasekuracji!

Obrazek

Od piątku 6 lipca ARiMR przyjmuje wnioski rolników o zwrot kosztów wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne. Ile czasu mają rolnicy na przygotowanie dokumentacji? Sprawdź!

Michał Czubak9 sierpnia 2021, 09:34

Do 50 procent zwrotu kosztów

Rolnicy, którzy ponieśli koszty związane z działaniami bioasekuracyjnymi mogą już ubiegać się o refundację części nakładów poniesionych na inwestycje mając chronić ich przybytek przed ASF.

Rolnicy na złożenie wniosku mają trzy tygodnie - do 27 sierpnia włącznie. Dokumenty należy złożyć do powiatowego biura ARiMR.

Refundacja będzie obejmowała do 50 proc. wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne.

Co obejmie dofinansowanie?

Nie wszystkie działania poczynione przez rolników mogą zaliczać się w poczet tych, za które będzie im przysługiwał zwrot. Agencja podaje konkretnie, o jakie zakupy i działania chodzi, za które rolnik może ubiegać się o refundacje:

  • zakup mat dezynfekcyjnych;
  • zakup sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
  • zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego.

Środki finansowe będzie można przeznaczyć także na zabezpieczenie przed dostępem zwierząt domowych budynków, w których przetrzymywane są świnie.

Niezbędne dokumenty

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie, więc bez odpowiedniej dokumentacji się nie obędzie. Rolnicy chcący skorzystać z tej formy pomocy muszą do wniosku dołączyć m.in. oryginały lub kopie faktur, rachunków, umów, które uwierzytelniają wydatki wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym; oświadczenie o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie; oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie.

Dokumenty do pobrania znajdziesz na internetowej stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Michał CzubakPicture of the author
Autor Artykułu:Michał Czubak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)