Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Utrzymanie cieląt: razem czy osobno?

Obrazek

Czy warto utrzymywać cielęta w parach? A może lepiej w pojedynkę? – na po pytanie znajdziesz odpowiedź w majowym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

Marcin Jajor1 maja 2019, 06:00
Okazuje się, że aspekty socjalne i kontakt z innymi towarzyszkami mogą mieć duży wpływ na efekty odchowu. Taką tezę wysunęła podczas konferencji w Krakowie, znany na całym świecie autorytet od dobrostanu zwierząt – prof. Marina von Keyserlingk. Specjalistka z University of British Columbia (Kanada) zaprezentowała wyniki doświadczenia, w którym porównywała parametry odchowu cielęcia utrzymywanego w pojedynkę z parametrami odchowu cieląt utrzymywanych w parze.

Pierwsze zmiany były widoczne już w okresie odsadzenia i dotyczyły dwukrotnie większej liczby wokalizacji (ryczenia) u cielęcia utrzymywanego pojedynczo. To nawoływanie, które świadczy o dużym stresie.

Z kolei po umieszczeniu zwierząt w grupowym kojcu (wspólnie cieląt, które były utrzymywane pojedynczo i w grupie 2. cieląt) okazało się, że cielę utrzymywane wcześniej w pojedynkę dłużej uczyło się pobierania paszy stałej. Zajęło mu to dwa dni, podczas gdy zwierzęta w grupie pobierały ją już po ok. 9 godz! – Pojedyncze cielę jadło i przestawało. Te w parze pobierały podobną ilość paszy i przyrastały równo każdego dnia – mówiła prof. Marina von Keyserlingk.

Jakie jeszcze efekty udało się osiągnąć dzięki grupowemu utrzymywaniu cieląt? Zamów prenumeratę i czytaj w najnowszym, majowym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

mj
Fot. Wieczorek



Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)