Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Afera leżakowa: Inspekcja Weterynaryjna kontroluje... Posypały się mandaty

Obrazek

Kontrole, mandaty oraz zawiadomienia do prokuratury. Inspekcja Weterynaryjna podsumowuje działania podjęte po aferze z nielegalnym ubojem bydła wobec ubojni, pośredników, firm transportowych oraz gospodarstw rolnych. Przy okazji wykryto przekręt na „mnogą ciąże”.

wk3 września 2019, 13:21
Działania Inspekcji Weterynaryjnej zostały podjęte natychmiast po wykryciu przez media afery z tzw. leżakami, które nielegalnie ubijano w jednej z mazowieckich ubojni. Inspektorzy wytypowali listę 160 rzeźni wysokiego ryzyka, czyli takich, które:
  • kupowały bydła od pośredników,
  • kupowały pojedyncze sztuki,
  • kupowały bydło w gospodarstwach mlecznych,
  • miały niską zdolność ubojową (mniej niż 80 sztuk na tydzień)

Zostały przeprowadzone kontrole wszystkich tych rzeźni. W ich efekcie przeprowadzono rozmowy dyscyplinujące, szkolenia dla właścicieli, ale także wymierzono kary i skierowano spraw do organów ścigania.

Kolejnym elementem działań były kontrole pośredników. Na 1375 skontrolowanych takich podmiotów stwierdzono niezgodności i nieprawidłowości w 713 podmiotach. Zostało wydanych 157 decyzji nakazujących usunięcie uchybień, 16 decyzji o zamknięciu lub zawieszeniu podmiot oraz nałożono 345 mandatów karnych, a 22 sprawy zostały skierowane do organów ścigania.

Z kolei w transporcie zwierząt skontrolowano 680 podmiotów. W 55 przypadkach wydano decyzję nakazującą usunięcie uchybień, w 8 przypadkach zdecydowano o zawieszeniu lub zamknięciu podmiotów, a 8 spraw skierowanych do organów ścigania.

Kontrolowane były także gospodarstwa wielkotowarowe gdzie pośrednicy kupowali po jednej sztuce zwierzęcia i te gospodarstwa, gdzie krowy po wycieleniu zostały w ciągu 30 dni poddawane ubojowi. W tym półroczu przeprowadzono kontrole 91 takich gospodarstw, a nieprawidłowości stwierdzono w 36 przypadkach. Wydano 10 decyzji nakazujących usunięcie takich uchybień, 3 zakazujące przemieszczenia zwierząt, 14 mandatów karnych i 7 spraw skierowano do organów ścigania.

Ale to nie jedyne działania podjęte przez Główny Inspektorat Weterynarii. - Ułatwiono dostęp do centralnej bazy danych, głównie przez lekarzy wyznaczonych do czynności urzędowych. Mam pewność, że dostęp do tej bazy funkcjonuje, a osoby upoważnione osoby do niej zaglądają i sprawdzają przemieszczanie się zwierząt - tłumaczył posłom z sejmowej komisji rolnictwa Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Przy okazji wykryto kolejny przekręt, który wymyślili pomysłowi przestępcy. - Sprawdzamy również ciąże mnogie. To jest problem, który się pojawił dwa lata temu. Nieuczciwi posiadacze zwierząt generują paszporty i kolczyki po to, żeby nielegalnie wwiezione zwierzęta, głownie z Rumunii, mogły uzyskać dokument legalizujący - powiedział Bogdan Konopka.      wk, fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)