Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Algieria – epidemia pryszczycy bydła

18.10.2018

Drukuj

Algieria – epidemia pryszczycy bydła

Artykuł dostępny

Dr. Hachimi Karima Kaddoura, Dyrektor ds. Weterynarii (CVO) z Algeru w Algierii poinformował Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o wystąpieniu na terenie Algierii aż 11 ognisk pryszczycy u bydła. Wśród 97 zwierząt z 11 ognisk, 6 padło w wyniku choroby, resztę w danym ognisku poddano ubojowi. 

r e k l a m aPryszczyca (Foot and mouth disease – FMD) jest chorobą wysoce zaraźliwą, wrażliwe jest na nią bydło, świnie, kozy i owce, ale także zwierzęta dzikie, które także mogą być wektorem wirusa. Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta chore lub po przechorowaniu, ślina, mleko i jego przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i odzież obsługi, handlarze zwierząt, rzeźnicy, mięso i jego przetwory, nasienie i zarodki, środki transportu, gryzonie, ptaki, owady i odpadki kuchenne nie poddane obróbce cieplnej. Osobnik może być nosicielem wirusa nawet przez 3 lata. 

Objawy pryszczycy

W przebiegu choroby pojawiają się takie objawy kliniczne jak ; pęcherze i ubytki (owrzodzenia) występujące na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach i w szparze międzyracicowej, podwyższona temperatura ciała do 41 stopni Celsjusza, obfity ślinotok, spadek mleczności aż do całkowitego zaniku, utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia, otwieranie jamy ustnej z charakterystycznym cmokaniem, kulawizna, sztywny chód.

Pryszczyca w Polsce

W Polsce ostatnie ognisko pryszczycy pojawiło się w 1971 roku, od tamtej pory, według OIE i GLW w Polsce wirus nie występował. Polska w związku z tym jest uznana przez OIE za kraj wolny od choroby. 
Pryszczyca nie podlega obowiązkowym szczepieniom, lecz powiatowym rutynowym badaniom krwi. Jeżeli lek. weterynarii podejrzewa chorobę, ma obowiązek zgłosić ją GLW, a ten z kolei po potwierdzeniu zdarzenia do OIE. Jest to choroba na którą nie ma szczepionki, ani terapii, podlega zwalczaniu z urzędu. 


oprac. dkol na podst. oie.int oraz wetgiw.gov.pl

Polecany artykuł

Ruszają kontrole – efekty afery

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii